Podróżowanie z lekarstwami

Czy podróżowanie z lekarstwami jest zabronione? Czy można wnosić zastrzyki na pokład samolotu? Ile tabletek można mieć w bagażu podręcznym? Czy osoby starsze i przewlekle chore muszą przeżywać stres związany z przewożeniem większej ilości lekarstw?
Nie ma problemu z zabieraniem leków na pokład samolotu. Dowiedz się jednak jakich zasad należy przestrzegać, by bez problemu zabrać w podróż to, czego potrzebujesz.

Podróżowanie z lekarstwami nie jest skomplikowane

Niezależnie od tego w jak długą podróż się wybieramy, zawsze zabieramy ze sobą jakieś lekarstwa. Sprawa dotyczy szczególnie osób w starszym wieku i tych przewlekle chorych. Niektóre lekarstwa mogą nie być dostępne na miejscu, a leki na receptę musimy wykupić w Polsce, przed podróżą. Są też choroby, takie jak cukrzyca czy hemofilia, w przypadku których chory musi wozić ze sobą zastrzyki.
W przypadku podróży lotniczej, ze względu na możliwość zaginięcia bagażu, leki bezwzględnie musicie wnieść ze sobą na pokład.

Wnoszenie leków i zastrzyków na pokład samolotu

Kto powiedział, że osoby chore, starsze czy niepełnosprawne nie mogą podróżować. Trzeba się jednak do takiej podróży dobrze przygotować.
Od lat podróżujemy z różnymi lekami i zastrzykami. Jak do tego pory nie mieliśmy żadnych problemów, by je wnosić na pokład samolotu. Pamiętajcie jednak o kilku bardzo ważnych zasadach, które przedstawiamy poniżej. Na pewno unikniecie niepotrzebnego stresu.

Pełna jawność

Kiedy przechodzicie przez kontrolę bezpieczeństwa a leki macie ze sobą w bagażu podręczny, warto je wyjąć i położyć osobno na taśmie. Najlepiej zapakować je w przezroczystą torebkę (torebki), aby dokładnie było widać, co jest w środku.
Przepisy mówią o tym, że na pokład samolotu można zabrać lekarstwa, które będą nam potrzebne podczas lotu. W razie czego należy trzymać się tej wersji, że mogą być potrzebne w każdej chwili.

Szczególne podejrzenia służb mogą budzić ampułki z nierozpuszczonym proszkiem, czyli zastrzyki. Poza tym do zastrzyków potrzebny jest zawsze jakiś osprzęt, w tym igły, które mogą być uznane za przedmioty niebezpieczne.

Na lotnisku w Eindhoven mieliśmy taką sytuację, że podczas kontroli bezpieczeństwa, urzędnik zabronił wyciągania czegokolwiek z bagażu podręcznego. Wszystkie leki i zastrzyki przejechały przez skaner zapakowane w plecaku.

Zaświadczenie od lekarza

Może zdarzyć się, że podczas kontroli bezpieczeństwa trafimy na wyjątkowe służbistę albo ilość przewożonych lekarstw zaniepokoi urzędników. Dlatego warto mieć ze sobą zaświadczenie o potrzebie zażywania lekarstw czy przyjmowania zastrzyków. Wystarczy samemu napisać takie oświadczenie i poprosić lekarza prowadzącego o przystawienie pieczątki. W tekście powinno być podanie imię, nazwisko, nazwy leków oraz stwierdzenie, że podróżowanie bez specyfików zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.
Warto by ten sam tekst napisany był również w języku angielskim.

Nie przesadzajmy z ilością

Zabierzcie ze sobą tyle lekarstw, ile potrzebujecie. Starajcie się nie stosować zasady „weźmy, bo nigdy nic nie wiadomo”. W ten sposób możecie wzbudzić czujność ochrony. Zawsze można się wytłumaczyć, bo macie prawo przewozić leki, ale po co dodatkowy stres w podróży.

Podróżowanie z lekarstwami – główne zasady w skrócie

  • Bez wzywanie pokażcie, że przewozicie coś co może budzić wątpliwości
  • Leki zapakuj w przezroczystą torebkę, najlepiej o wymiarach ok 20x20cm. Często wymagane jest, by był to tylko jeden woreczek na osobę.
  • Podczas kontroli leki należy wyjąć z bagażu i położyć osobno bez wzywania
  • Warto, mieć ze sobą zaświadczenie o potrzebie zażywania leków (zastrzyków), choć nas nigdy nikt o to nie zapytał
  • Jeżeli ktoś zapyta, czy to leki niezbędne na czas podróży, odpowiadajcie bez wahania że Tak

Uwaga: ten tekst jest tylko naszą poradą. Powstał wyłącznie na podstawie naszej wiedzy i doświadczeń. Nigdy nie lecieliśmy samolotem np. do krajów azjatyckich.
Przed wylotem warto żebyście zapoznali się z przepisami dotyczącymi wwożenia leków do danego kraju. Pomóc może strona Polskiego MSZ

O przewożeniu kosmetyków w bagażu podręcznym przeczytajcie Tutaj–>

powrót do strony głównej —>