Paszport kiedy trzeba mieć

Mimo tego, że świat się bardzo skurczył komunikacyjnie, a w wielu miejscach nie ma granic między państwami, to w trakcie międzynarodowej podróży niezbędne są odpowiednie dokumenty. Do takich należy paszport. Najbardziej powszechny dokument tego typu na świecie. Jednak jak się okazuje, nie zawsze jest potrzebny? Kiedy trzeba mieć paszport, a kiedy nie? Jakie są zalety i po co w ogóle taki dokument.

Czym jest paszport

Paszport jest dokumentem tożsamości wydawanym przez odpowiednie organy państwowe. W Polsce to Urzędy Wojewódzkie.
Dokument ten uprawnia do przekraczania granic państwowych. Choć nie na każdej granicy taki „papier” jest niezbędny. Co ciekawe, są na świecie bardzo egzotyczne i odległe miejsca, do których obywatel Polski może polecieć bez paszportu. O tym przeczytacie dalej.

Jakie są wymogi paszportowe na granicy

Pamiętać należy o tym, że podczas przekraczania granicy, niezależnie od tego, czy jest tam kontrola, czy nie, musimy posiadać ważny dokument tożsamości. Nawet w przypadku kiedy nie ma wymogu posiadania paszportu. Dotyczy to każdego, niezależnie od wieku.

Przed wyjazdem należy sprawdzić, kiedy mija termin ważności naszego dokumentu. W wielu krajach wymaga się, aby był to określony termin, liczony od dnia zakończenia podróży po danym kraju.

  • 3 miesiące ważności wymagane są między innymi w Tunezji.
  • 6 miesięcy musi być ważny paszport, gdy wyjeżdżamy do Egiptu, Maroka, Emiratów Arabskich, na Kubę, Dominikanę albo do Kenii. Tak samo w Indiach, Zambii i Indonezji.
  • tylko na czas pobytu w danym kraju – USA, Kanada, Wielka Brytania

Jeżeli wasz paszport jest nieważny, nie zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu, a jeżeli podróżujecie samochodem, zostaniecie zawróceni do Polski.

Czy na granicy zawsze trzeba mieć paszport

Kiedy byliśmy młodymi podróżnikami, trudno było sobie wyobrazić podróżowanie po Europie i nie tylko bez paszportu. Dziś jest to możliwe.
Na podstawie dowodu osobistego możecie wyjechać do wszystkich krajów w strefie Schengen. Są to Austria, Belgia, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy.


Co więcej, „na dowód” można wyjechać z Polski również do krajów stowarzyszonych, którymi są: Albania, Andora, Bułgaria, Czarnogóra, Gibraltar, Gruzja, Irlandia, Macedonia, Mołdawia, Monako, Rumunia, San Marino, Serbia, Turcja, Watykan.

Ciekawostką jest fakt, że nie trzeba mieć paszportu, wyjeżdżając do zamorskich terytoriów należących do Hiszpanii, Portugalii oraz Francji. To przede wszystkim Wyspy Kanaryjskie, Azory i Madera, które znajdują się niedaleko europejskich wybrzeży. Jednak są miejsca dużo bardziej egzotyczne jak Martynika, Gwadelupa oraz Réunion. Otworem stoją również tereny Gujany Francuskiej, Nowej Kaledonii, Polinezji Francuskiej czy Majotty.

Jeśli chodzi o podstawowe informacje na temat wydawania paszportu w Polsce, znajdziecie na rządowej stronie www.gov.pl

strona główna –>