Odprawa bagażu na lotnisku

Podróż samolotem, nawet jeżeli to wylot na wakacje w bardzo miłe miejsce, dla wielu osób jest dużym stresem. Dla jednych problemem jest jedynie sam lot w powietrzu, a dla innych wszystkie czynności, które trzeba wykonać, zanim dostaniemy się na pokład. W tym odprawa bagażu na lotnisku. To tak naprawdę jedna z tych czynności, których nie można zrobić online, ale czy faktycznie to jest tak trudne?

Bagaż kabinowy i bagaż rejestrowany

Trudno sobie wyobrazić podróżowanie bez bagażu, nawet jeżeli wyjeżdżamy tylko na kilka dni. A co dopiero mówić o długim wyjeździe na wakacje. Bagaż jest nam potrzebny również podczas podróży samolotem.
Rozróżnia się kilka rodzajów bagażu:

  • bagaż podręczny – niewielka torba, worek lub plecak, który można wnieść na pokład i włożyć pod siedzenie. Wymiary takiego bagażu są ściśle określone przez każdą linię lotniczą. Najczęściej wynoszą one 45x25x20 cm.
  • bagaż kabinowy – torba, którą oprócz bagażu podręcznego można wnieść ze sobą na pokład i schować w luku bagażowym nad głową. Za możliwość zabrania takich rzeczy ze sobą, trzeba dodatkowo zapłacić, a rozmiar torby też nie może być duży. Należy to sprawdzić na stronie przewoźnika, z którym lecimy. Często to wymiar 55x40x25 cm.
  • bagaż rejestrowany – walizki lub inne przedmioty, których ze względu na swoje gabaryty lub inne cechy, nie może zabrać na pokład samolotu. Bagaż musimy nadać, by podróżował w specjalnym przedziale bagażowym. Najczęściej jego waga nie może przekraczać 20 kg.

W przypadku bagażu podręcznego i kabinowego sprawa jest prosta – zabieramy go ze sobą do samolotu. Kiedy dopełniliśmy wszystkich formalności przy rezerwacji i dokonaliśmy odprawy on-line, możemy się udać bezpośrednio do strefy kontroli bezpieczeństwa i przejść do sali odlotów.
Sprawa z bagażem rejestrowanym (nadawanym) ma się całkiem inaczej.

Odprawa bagażu na lotnisku

Bagażu rejestrowanego nie można w rzeczywistości nadać on-line. Aby walizki poleciały z nami, musimy udać się do punktu odprawy bagażowej. Ogólnie rzec biorąc mamy do wyboru dwie metody nadania naszego bagażu: przy stanowisku odprawy i na stanowisku samodzielnym. Przy czym ta druga metoda dostępna jest raczej tylko na niektórych lotniskach.

Stanowisko check-in

Najczęściej bagaż rejestrowany nadajemy tradycyjnie przy stanowisku Check-In.
Check-In, inaczej stanowisko odprawy to miejsce, gdzie musimy się udać, jeżeli nie mamy karty pokładowej albo chcemy nadać bagaż. Bagaż trzeba nadać fizycznie, nawet jeżeli odprawy dokonaliście przez Internet.
Pracownik na stanowisku, na podstawie waszej karty pokładowej, stwierdzi gdzie ma polecieć walizka, albo inne przedmioty, które chcecie nadać.

Bagaż jest ważony i opatrzony odpowiednią taśmą, odjeżdża do sortowni. Stamtąd trafi do samolotu. Od obsługi otrzymacie potwierdzenie, że nadaliście swoje bagaże na konkretny lot. To bardzo ważne, by to potwierdzenie zachować. W razie sytuacji, że nadane bagaże nie przylecą z wami, na podstawie potwierdzenia, możecie dochodzić swoich praw.

Automatyczna odprawa bagażu

Druga metoda sprawdza się szczególnie wtedy, gdy na lotnisku panuje duży ruch, a do stanowisk odprawy ustawiają się ogromne kolejki. Automatyczna odprawa bagażu na lotnisku to szybka metoda, niestety nie jest ona dostępna na każdym lotnisku.

Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta, ponieważ na wstępie można wybrać język polski. Przynajmniej tak było w przypadku kiedy nam się zdarzyło „samoobsługiwać”.
Na początku należy zeskanować kartę pokładową i postawić bagaż na taśmie. Urządzenie sprawdzi czy jesteśmy uprawnieni do tej usługi i czy waga bagażu nie przekracza wyznaczonego limitu.

Następnie zostaje wydrukowana taśma, którą należy przełożyć przez rączkę walizki i skleić końce. Bardzo ważne jest to, żeby taśma się dobrze trzymała i nie odpadła w drodze. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej odprawy, otrzymacie potwierdzenie nadania.
Po zatwierdzeniu poprawności operacji żegnamy się z bagażem, który odjeżdża do samolotu. Miejmy nadzieje, że do tego samego, którym my polecimy.

Pamiętajcie, żeby rzeczy cenne, pieniądze i niezbędne lekarstwa zawsze zabierać ze sobą na pokład samolotu, nie zostawiać ich w nadawanej walizce. Przypadki zaginięcia bagażu rejestrowanego może nie są powszechne, ale zdarzają się jednak w miarę często.

Instrukcja wideo w skrócie dostępna jest na naszym profilu na Youtube

strona główna –>