Każdy człowiek ma prawo realizować swoje plany, pasje i marzenia. Dotyczy to także osób, które mają ograniczenia w poruszaniu się, a nawet tych, które przemieszczają się na wózkach inwalidzkich.
Może się to niektórym wydać nieprawdopodobne, ale osoba niepełnosprawna może samodzielnie odbywać podróże lotnicze. Niepełnosprawny w samolocie ma takie same prawa jak każdy inny pasażer. Na terenie Unii Europejskiej, specjalne przepisy nakładają na przewoźników i obsługę lotnisk, obowiązek udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym.
Niestety, na pokładzie samolotu, niepełnosprawny może liczyć tylko na standardową pomoc obsługi.
Co trzeba zrobić przed wylotem
Linie lotnicze, jeżeli tylko istnieje taka możliwość, muszą umożliwić samodzielną podróż każdemu pasażerowi i sprawić by niepełnosprawny w samolocie czuł się komfortowo. Regulują to odpowiednie przepisy. Link do tych regulacji znajdziecie na końcu tekstu.
Do lotu trzeba się jednak odpowiednio przygotować:
- O swojej niepełnosprawności najlepiej poinformować już podczas zakupu biletu
- Jeżeli nie zgłosiłeś potrzeby pomocy przy rezerwacji lotu, zrób to nie później niż 48 godzin przed wylotem
- Warto znać plan lotniska przed przybyciem. Niektóre obiekty są ogromne, dlatego lepiej zaplanować trasę i wiedzieć gdzie znajdują się punkty pomocy dla niepełnosprawnych lub tzw. punkty przywoławcze. Poszukajcie informacji na stronie konkretnego lotniska
- Na niektórych lotniskach wymagane jest wypełnienie odpowiedniego formularza, w którym należy podać rodzaj niepełnosprawności i związane z tym oczekiwania
- Sprawdź, czy sprzęt który zabierasz, dopuszczono do przewozu w kabinie samolotu i w luku bagażowym. Dotyczy to np. butli z tlenem. Zabierz odpowiednie dokumenty, atesty, by ułatwić pracę służbom na lotnisku
Na lotnisku przed wylotem
Przede wszystkim zgłoś się i wezwij pomoc. Najczęściej można to zrobić za pomocą specjalnie oznakowanych paneli. Znajdziecie je przy wejściu do terminala, w hali odlotów, na parkingu, a nawet na przystanku autobusowym.
Podczas odprawy potwierdź swoje zgłoszenie o potrzebie pomocy.
Przede wszystkim nie obawiaj się prosić o pomoc i oczekiwać respektowania swoich praw.
Uwaga: Pomoc przysługuje również osobom starszym. Zgodnie z przepisami sytuacja ta dotyczy wszystkich osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Niepełnosprawny i jego wózek w samolocie
Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, niezależnie czy podróżują same, czy z opiekunem, mogą liczyć na bezpłatną asystę na terenie lotniska. Wyznaczony pracownik wspomaga niepełnosprawnego przez cały pobyt na lotnisku aż do jego wejścia na pokład samolotu.
W trakcie „normalnego” lotu, na czas podróży, wasz wózek zostanie po odprawieniu umieszczony w luku bagażowym samolotu. Na potrzeby poruszania się po lotnisku i dostania się na pokład, przydzielony zostanie zastępczy sprzęt.
Uwaga: Jeżeli korzystasz z wózka akumulatorowego, sprawdź czy jego baterie mogą trafić do luku bagażowego. Ustal to przed przyjazdem na lotnisko.
Na pokładzie samolotu
Zgodnie z przepisami, obsługa terminala zobowiązana jest do udzielenia wszelkiej pomocy na lotnisku. Jej zadaniem jest także bezpieczne dostarczenie niepełnosprawnego na pokład samolotu.
Osoby, które potrzebują pomocy, wsiadają do samolotu jako pierwsze i wysiadają na końcu. Jeżeli nie mogą wejść na pokład po schodach, transportowane są na specjalnych szelkach lub podwożone przez profesjonalny pojazd (ambulift).
Ambulift używa się także wtedy, kiedy na pokładzie znajdują się osoby potrzebujące szybkiej pomocy medycznej.
Niepełnosprawny w samolocie – co jeszcze warto wiedzieć
- Jeżeli pasażer podróżuje z osobą towarzyszącą, muszą oczywiście mieć możliwość siedzenia obok siebie
- Po przylocie, na lotnisku docelowym i przesiadkowym, niepełnosprawnemu pasażerowi przysługuje także pełna opieka asystenta
- Pasażerowie z niepełnosprawnościami mogą odlatywać i przylatywać na każde lotnisko w UE
- Pies przewodnik podróżuje w kabinie razem ze swoim właścicielem. Zwierzęcia nie zamyka się w klatce a jego przelot jest darmowy