Wiedza na temat, jakie kosmetyki można przewozić w samolocie może wam bardzo ułatwić podróżowanie. Przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku czasami budzi wiele emocji. Szczególnie kiedy ktoś musi na zawsze rozstać się z flakonem perfum czy ulubionym kremem. Sprawdźmy zatem, co możesz zabrać na pokład samolotu, jak duże mogą być pojemniki i jak powinny być spakowane. Co możesz mieć przy sobie, co możesz zabrać w bagażu nadawanym, a czego w ogóle nie wolno przewozić?
Przygotuj się do lotu
Dla niektórych osób latanie samolotem to po prostu bułka z masłem. Jednak nie wszyscy tak mają. Często sam fakt lecenia w powietrzu jest ogromnym stresem. Po co dodawać sobie kłopotów związanych z niewłaściwą wagą czy rozmiarem bagażu, posiadaniem niebezpiecznych narzędzi czy właśnie nieodpowiednio spakowanych kosmetyków.
Dlatego właśnie warto do lotu przygotować się wcześniej i nie zaczynać wyjazdu od niepotrzebnego stresu.
Nie raz byliśmy świadkami stresujących scen, kiedy to podczas kontroli bezpieczeństwa w kuble na śmieci lądowały pojemniki z kremami, płynem do płukania ust, lakierem do włosów itp. Szczególnie bolesne jest to dla osób lecących na wakacje. Bardzo trudno wybrać czy wyrzucić krem do opalania, czy balsam z powodu przekroczenia limitu dozwolonych ilości.
Zatem co mówią na ten temat przepisy?
Jakie kosmetyki w samolocie – bagaż nadawany
Bagaż nadawany zwany też bagażem głównym lub rejestrowanym, to ten który zostaje na czas lotu schowany w luku bagażowym. Pasażerowie nie mają do niego dostępu w czasie gdy samolot znajduje się w powietrzu, nie podlega więc tak restrykcyjnym przepisom jak bagaż podręczy czy kabinowy.
Do bagażu nadawanego, czyli najczęściej do naszej głównej walizki spakować możemy właściwie wszystko, pod warunkiem spełnienia norm bezpieczeństwa i zachowania właściwej wagi.
Zabrania się oczywiście przewożenia materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych czy wybuchowych. Nie wolno do takiej walizki pakować baterii i akumulatorów. Oczywiście rzeczy, na których nam szczególnie zależy, pieniądze, dokumenty, ważne lekarstwa zabieramy ze sobą na pokład.
Jeżeli chodzi o interesujące nas zagadnienie, czyli kosmetyki, to właściwie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ani takich, które dotyczą rozmiaru opakowań, ani ich ilości. Oczywiście nie powinniśmy wyjść na hurtownika, choć w obrębie Strefy Schengen i z tym nie powinno być problemów.
W dobie tzw. tanich lotów (Ryanair czy WizzAir) coraz bardziej powszechne jest podróżowanie bez bagażu nadawanego. Co wtedy?
Wnoszenie kosmetyków na pokład samolotu
Przechodzenie przez strefę kontroli na lotnisku nie musi być skomplikowane i niemiłe. Dlatego warto wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.
Kosmetyki, jakie znajdą się wraz z nami w samolocie, muszą być widoczne dla służb. Dlatego bez wezwania musimy je wyjąć z bagażu i osobno włożyć od kuwety, która przejedzie przez skaner. Wszystkie zapakujcie razem do transparentnego opakowania. Najlepiej, żeby to był strunowy woreczek o wymiarach 20×20 cm, ponieważ pojemność opakowania zbiorczego nie może przekraczać jednego litra. Czasem przepis ten możecie mylnie zinterpretować, że suma wszystkich płynów może wynosić 1 litr. Boleśnie przekonają się o tym odlatujący z lotniska w Poznaniu, gdzie dość restrykcyjnie przestrzega się zapisu.
Każde pojedyncze opakowanie, buteleczka, pudełko nie może mieć pojemności większej niż 100 ml. Bardzo ważne jest to, że liczy się pojemność opakowania, nie możecie mieć butelka 200 ml wypełnionej do połowy. Taka butelka wyląduje w koszu.
Dezodorant? Tak, ale nie w aerozolu, który uznawany jest za materiał łatwopalny. I oczywiście do 100 ml. Perfumy, kremy, balsamy? Ta sama sytuacja. Pasta do zębów, płyn do płukania ust, płynny błyszczyk to wszystko są także kosmetyki.
I pamiętajcie. Wszystko musi się zmieścić w litrowym woreczku.
Jednak wszystkie te obostrzenia dotyczą wyłącznie kosmetyków płynnych. W stosunku do kosmetyków stałych, sypkich i tzw. kosmetyków kolorowych nie ma żadnych ograniczeń.
Pojemniki zastępcze
Wiemy już jakie kosmetyki mogą się znaleźć w samolocie. Jak jednak rozwiązać problem ulubionego płynu do kąpieli, który sprzedawany jest w opakowaniach 0,5 litra? Na pomoc przychodzą nam specjalne pojemniki zastępcze, ponieważ płyny nie muszą być pakowane w oryginalne opakowania.
Bez problemu kupicie dedykowane puste opakowania, do których możecie przelać ulubione kosmetyki. I takie z atomizerem do płynów, do kremów i żeli. Pamiętajcie o 100ml, choć one wyprodukowane są, ogólnie rzecz biorąc, w tym konkretnym celu, dla turystów. Jednak to na was spoczywa odpowiedzialność. Tłumaczenie, że takie wam sprzedali, na nic się nie przyda.
Bez problemu kupicie także kosmetyki specjalnie produkowane dla turystów. Dezodorant w sztyfcie, pianka do golenia, żel do włosów w opakowaniach do 100 ml.
Przedmioty problematyczne
Wyżej opisane ograniczenia i porady dotyczą kosmetyków płynnych i kremów. Wiemy jednak, że w kosmetyczce, szczególnie kobiecej, znajdują się przecież jeszcze inne przedmioty. Co z nimi? Niby przepisy są jasne, ale zawsze urzędnik może uznać np. nożyczki za przedmiot niebezpieczny. O tym, jakie przedmioty można przewozić, decydują poszczególne linie lotnicze. Na kontroli jednak nikt nie pyta o nasz lot. Obowiązują jakby uśrednione przepisy, a czasem „widzimisię” urzędnika.
Są przedmioty, które jednoznacznie są niebezpieczne jak siekiera, szpikulec do lodu, brzytwa czy korkociąg. Jednak już w przypadku nożyczek do paznokci czy pilniczka sprawa nie jest tak jednoznaczna. Przepisy mówią o tym, że dozwolone są ostrza o długości do 6 cm. z zaokrąglonym czubkiem. W praktyce decyzja o przepuszczeniu należy do osoby przeprowadzającej kontrolę. Całkowicie dozwolone są jednorazowe maszynki do golenia.
Jakie kosmetyki i przedmioty dozwolone są w samolocie – zestawienie
Kosmetyki i przedmioty | Bagaż podręczny |
perfumy, żele, kremy w zastępczych opakowaniach do 100ml | tak |
fabrycznie zapakowane kosmetyki wielkości do 100ml | tak |
jednorazowe maszynki do golenia | tak |
golarki z wymiennym ostrzem, żyletki, brzytwy | NIE |
pasta do zębów | tak |
cążki do paznokci | tak |
pilnik długości do 6 cm | tak/NIE |
zmywacz do paznokci (może być uznany na łatwopalny) | tak/NIE |
nożyczki do paznokci (wg. uznania kontroli) | tak/NIE |
Odrębnym zagadnieniem jest przewożenie w samolocie lekarstw a przede wszystkim igieł i strzykawek. Informacje na ten temat oraz nasze spostrzeżenia i doświadczenia znajdziecie tutaj–>