Jak zachować się na lotnisku

Jak zachować się na lotnisku by odlecieć bez problemów?

Czy wiecie jak zachować się na lotnisku? Czy zawsze pamiętacie o wszystkim, co należy zabrać albo czego nie zabierać na lotnisko i do samolotu? Dowiedz się jak bezpiecznie dostać na lotnisko. Zobacz jak przejść bez problemów odprawę i kontrolę bezpieczeństwa.

Jedziemy na lotnisko

Na lotnisko trzeba jakoś dotrzeć. Najprościej, jeżeli ktoś nas zawiezie bezpośrednio pod terminal odlotów. Po pierwsze nie musimy kierować, po drugie nie mamy problemu, co zrobić z samochodem.
Niestety nie zawsze jest taki komfort i musimy skorzystać z własnego auta. Co wtedy? Co zrobić z samochodem, kiedy wylatujemy na wiele dni?

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na parkingu w pobliżu lotniska. Im bliżej wejścia, tym drożej, ale i tak zdecydowanie taniej niż wynajęcie busa albo zostanie z wielkim długiem wdzięczności za podwiezienie. Bardzo ważne, żeby to był strzeżony parking z dobrymi opiniami. Nie pozostawiajcie samochodu bez nadzoru. Złodzieje wiedzą, że samochód stojący przez kilka dni w okolicy lotniska, należy do kogoś, kto podróżuje po świecie.
Dobrym rozwiązaniem są parkingi, które nie znajdują się bezpośrednio przy terminalu, ale zapewniają transfer na i z lotniska. Zazwyczaj odbywa się to bardzo sprawnie i możemy z bagażami wysiąść bezpośrednio przy drzwiach głównej hali.


Odprawa i nadanie bagażu

Jeżeli odprawiliśmy się on-line i nie nadajemy bagażu, możemy udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa. Inaczej kiedy nie posiadamy karty pokładowej lub chcemy nadać bagaż rejestrowany. Albo jedno i drugie. Musimy odnaleźć terminal odlotów, a w nim miejsce, gdzie odprawia się odlatujących. Na tablicy odlotów odczytać stanowisko (stanowiska), na którym odprawiany jest nasz lot i podejść do obsługi. Przy lotach czarterowych postoimy w kolejce. Oczywiście najczęściej wypada tak, że ta najdłuższa kolejka, to ta nasza.

Po odstaniu swego docieramy do lady. Wystarczy podać dokument tożsamości. Nasze wykupione usługi zostały wcześniej wprowadzone do systemu i wszystko może odbyć się bez jednego słowa.

Pracownik linii lotniczych wyda nam kartę/karty pokładowe i potwierdzenie nadania bagażu.
Na niektórych lotniskach, np. w Eindhoven osoby posiadające kartę pokładową odprawiają bagaż własnoręcznie na samoobsługowym stanowisku. Wystarczy zachować spokój. Urządzenie wyświetla komunikaty, co należy zrobić i wystarczy się do nich stosować. To na zdjęciu obok miało możliwość wyboru komunikatów w języku polskim.
Kolejny punkt jak zachować się na lotnisku odhaczony. Dlatego możemy udać się w kierunku sali odlotów.


Jak zachować się na lotnisku – kontrola bezpieczeństwa

Wszyscy pasażerowie zmierzający do sali odlotów przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Nie zawsze jest to przyjemne, czasem kontrolujący mogą zobaczyć w nas przemytnika lub nawet terrorystę. Dlatego warto wcześniej zapoznać się np. z listą przedmiotów, których nie wolno wnosić do sali odlotów a tym samym do samolotu. Są wśród nich przedmioty tak oczywiste, jak kusza czy siekiera, ale także wszelkie płyny w opakowaniach większych niż 100 ml.

Ważne też, żeby zastosować się do poleceń obsługi stanowiska kontroli, przechodzenie jest wtedy bardziej sprawne i nie drażnimy ludzi, którzy już od paru godzin wykonują niekoniecznie miłą pracę.
Jak zachować się w przypadku przewozu lekarstw, a szczególnie większej ilości medykamentów albo zastrzyków, opisaliśmy w osobnym artykule –>
Niektóre przepisy mogą wydać się dziwne i nieżyciowe, ale urzędnicy celni są od przestrzegania przepisów, a nie od ich interpretowania. Wdawanie się w dyskusje nie ma sensu. W miejscu kontroli nie ma usługi depozytu, więc jeżeli będziecie mieli w bagażu podręcznym zabytkowy korkociąg albo nóż, rozstaniecie się z nim na zawsze.


Osoby niepełnosprawne w samolocie

W dzisiejszych czasach osoba, która ma problemy z przemieszczaniem się, a nawet poruszająca się na wózku inwalidzkim, bez problemu może latać samolotem. I to całkowicie samodzielnie i bez dodatkowych opłat.
W związku z tym to, że jesteś osobą, która potrzebuje pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu, powinieneś zaznaczyć już na etapie kupowania biletu. Jeżeli tego nie zrobiłeś, możesz o tym poinformować linię lotniczą, najpóźniej 48 godzin przed odlotem. Po dotarciu na lotnisko zgłoś się do obsługi. Zostanie ci przydzielony specjalny pracownik, który pomoże w dostaniu się na pokład samolotu. Istotnie jest to szczególnie w sytuacji, kiedy nie przewiduje się wsiadania przez rękaw.
Więcej informacji znajdziecie tutaj –>


Wsiadanie i wysiadanie ze samolotu

Przede wszystkim nie pchać się !!! Skoro przy wsiadaniu każdy ma wyznaczone miejsce w samolocie to po co pośpiech? Wcześniejsze zajęcie miejsca nie przyśpieszy odlotu samolotu. Warto również zastanowić się gdzie jest w samolocie nasze miejsce i nie wsiadać przodem, gdy mamy miejsce w 28 rzędzie.

Wstanie z miejsca tuż po wylądowaniu samolotu, też nie przyspieszy jego kołowania. Jedyne co osiągniemy to to, że dłużej postoimy z przekrzywioną głową pod półką z bagażami. Na koniec i tak wszyscy pasażerowie spotkają się w sali przylotów przy nieruchomej jeszcze taśmie, w oczekiwaniu na bagaże.
Spokój na lotnisku i samolocie z pewnością bardzo się przydaje bo przecież dla wielu z nas, samo latanie jest już wystarczająco stresujące. Nie utrudniajmy sobie.

powrót do strony głównej –>