Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Kiedy byliśmy na kilkudniowym wypadzie w Polanicy-Zdrój, zaplanowaliśmy kilka małych wycieczek po okolicy. Z uwagi na ograniczenia fizyczne, nie mogły to być wycieczki górskie. Jako jeden z kierunków wybraliśmy Duszniki i tu okazało się, że po drodze jest jakiś zamek.
Czy zamek Leśna Skała w Szczytnej to miejsce, które warto odwiedzić? Sprawdź, gdzie się ten zamek znajduje, jak tam dotrzeć i co można tam zobaczyć.

Zamek na szczycie góry

Neogotycki zamek wzniesiono na wierzchołku Szczytnika (589 m n.p.m.). Z wyglądu warownia jednak zarówno blanki, jak i armaty na nich pełniły funkcję dekoracyjną.
Fundatorem budowli był hrabia Leopold von Hochberg, który od 1831 roku budował dla siebie bardzo wybujałą rezydencją letnią albo ogromny „pałacyk” myśliwski z ogrodem. Właściciel nie cieszył się posiadłością zbyt długo, bo zmarł w 1843 roku.

Kolejni właściciele zmieniali się wielokrotnie aż do roku 1929, kiedy to pieczę nad zamkiem przejęli Misjonarze Świętej Rodziny. To oni wybudowali kaplicę, w której do dziś odprawiane są msze. Po wojnie budynek przejęło państwo. Przez jakiś czas działał tutaj dom pomocy społecznej. Od 2020 właścicielem zamku Leśna Skała są lokalne władze.

Zwiedzanie wnętrza nie jest proste. Są wyznaczone dni, godziny, ilość osób, albo też trzeba się umówić. Nie jesteśmy fanami zwiedzania wnętrz, więc sobie odpuściliśmy. Wy możecie próbować. Informacje znajdziecie na stronie zamku Leśna Skała.

Uprzedzamy jednak, że informacje nie muszą być prawdziwe. Zarówno strona, jak i zamkowy Facebook umarły jakiś czas temu. Z tego co udało nam się wyczytać w „internetach”, to nie ma tam zbyt wiele do zobaczenia.

Jak dotrzeć do zamku Leśna Skała

Zamek leży niedaleko Polanicy-Zdrój, a także krajowej drogi nr 8 wiodącej z Wrocławia do granicy z Czechami.
Ci bardziej sprawni mogą pójść pieszo, żółtym szlakiem, który wiedzie z Polanicy do Szczytnej przez Piekielną Polanę i Szczytnik właśnie.

Samochodem w Szczytnej trzeba skręcić w ulicę Leśną, a następnie Zamkową. Wąską i troszkę zniszczoną drogą wjechać na szczyt.
My pojechaliśmy samochodem z Polanicy. Aby dotrzeć do zamku, pojechaliśmy ulicą Jana Pawła II, potem Wiejską i Bukową do Zamkowej.
Przed bramą zamkowego parku znajduje się parking, na którym zmieszczą się najwyżej 4 samochody, zatem parkowanie jest ograniczone. Droga do parkingu wąska. W sezonie może być problem z zostawieniem samochodu. To właśnie zaleta odwiedzania takich miejsc w listopadzie.

Ni to dom, ni to zamek

Na pierwszy rzut oka, gdyby odrzucić jakieś elementy budowli to byłby to wielki dom albo nawet blok. Jednak musimy przyznać, że nie brakuje tutaj fajnych smaczków, które nadają domowi „zamkowego” charakteru.

Mimo tego, że zamek nigdy nie pełnił takiej funkcji, to wita nas brama niczym z średniowiecznej budowli obronnej. Fosa która nigdy nią nie była, wieżyczki, w których nigdy nie siedział strażnik i brama, w której nigdy nie zatrzasnęła się krata. Jednak i tak wejście, którego strzeże figura św. Nepomucena, robi fajne wrażenie. To zdecydowanie najlepszy fragment zamku.

Na dziedzińcu trwają prace remontowe, ale zamknięte było na głucho. Mimo, że obejrzeliśmy zamek tylko z zewnątrz, to i tak była ciekawa wycieczka. Szkoda tylko, że park jest zaniedbany bo w jesiennej scenerii wyglądałby niesamowicie.

W 1899 roku poświęcono przyzamkową kaplicę, która do 1912 roku była obiektem prywatnym. Wyłącznie na potrzeby mieszkańców pałacu.
Kaplica działa do dziś pod pieczą Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, których siedziba znajduje się naprzeciwko bramy parkowej.
Mimo, że miejsce wydaje się odludne i oprócz misjonarzy nikt w okolicy nie mieszka to działa tutaj pełnoprawna parafia Matki Bożej Królowej Pokoju.
Plan nabożeństw i więcej informacji znajdziecie na stronie www.szczytnik.pl

Mniej sprawni

Nie ma żadnych ograniczeń dla osób mniej sprawnych. Samochodem można podjechać pod samą bramę parku. Teren w parku i dostępna część zamku jest utwardzony. Bez problemu poradzą sobie tutaj nawet osoby na wózku.
Niestety nie wiemy jak jest ze zwiedzaniem zamkowych wnętrz. Do kaplicy wejście po 2 schodkach.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej i co jeszcze?

Do zamkowego parku przylega bardzo ciekawa formacja skalna. Wykorzystano ją, żeby stworzyć tutaj platformę widokową, z której roztacza się widok na Szczytną. Mimo dużych kamieni i schodów, mniej sprawni mogą dostać się na jej szczyt.

Leśna Skała to już prawie połowa drogi do miejscowości Duszniki-Zdrój. To miejsce też polecamy waszej uwadze.

Strona główna–>