Spacer wśród drzew. Spójrz na świat z góry. Niezapomniane wrażenia. To hasła, którymi kuszą nas wszelkiego rodzaju ścieżki na wysokościach i wieże widokowe. Czy Sky Walk Świeradów-Zdrój spełnia te obietnice?
Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej okazji, aby skorzystać z tego typu atrakcji. Dzięki temu wrażenia były pewnie większe i bardziej docierały do zmysłów. Czy jednak warto było wydać pieniądze i czy spełniły się reklamowe obietnice?
Świeradów-Zdrój uzdrowisko
Miasto Świeradów-Zdrój to nie tylko typowo uzdrowiskowa miejscowość. Jej położenie sprawia, że chętnie odwiedzana jest przez turystów i to przez prawie cały rok. My byliśmy w listopadzie więc w okresie, kiedy nie jest czas na słoneczne wakacje ani okres na szusowanie na nartach. A okolica Świeradowa zapewnia jedno i drugie.
Miasto było praktycznie martwe do czasu kiedy kuracjusze nie zakończyli zabiegów i nie zjedli obiadu.
Główna ulica, park zdrojowy i pijalnia wody, z wyjątkiem relaksu i kulinariów, nie dostarczają zbyt wielu emocji. Zdecydowanie lepiej jest odpowiednio się ubrać i rozejrzeć się po okolicy. Jedną z atrakcji i taką, do której bardziej sprawni bez problemu dotrą pieszo, jest Sky Walk Świeradów-Zdrój.
Sky Walk Świeradów-Zdrój
To było pierwsze nasze doświadczenie z tego typu atrakcją, a przecież różnego rodzaju ścieżek w drzewach i wież widokowych pojawiło się w ostatnim czasie sporo. Dla nas była to pierwsza okazja obejrzenia tego typu konstrukcji i faktycznie zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zarówno z zewnątrz, jak i wtedy kiedy już spacerowaliśmy ku szczytowi.
Sky Walk Świeradów zdrój znajduje się na peryferiach miasta u zbiegu ulicy Dąbrowskiego, Józefa Bema i Starej Drogi Izerskiej. Budowla widoczna jest z daleka i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obiekt znajduje się na zboczu góry, a sam ma 62 metry wysokości. A co najważniejsze, każdy bez wyjątku dotrze na sam szczyt.
Ścieżka czy też pomost wiodący na górę, nachylony jest pod niewielkim kątem i dla tego mały, duży, kulejący, o kulach czy poruszający się na wózku poradzi sobie znakomicie.
Jak dotrzeć do SKY WALK
Wieża znajduje się raczej na uboczu, więc jeżeli nie możecie albo nie chcecie daleko maszerować, to warto podjechać samochodem. Niestety nie ma możliwości dojechania „pod drzwi”. Teren tej turystycznej atrakcji otoczony jest zakazami wjazdu, zakazami postoju, strefami płatnego parkowania i płatnymi parkingami. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, gdzie zaparkujecie i wybrać odpowiednią drogę. Bo jest kilka do wyboru. My nie sprawdziliśmy i poszliśmy tą najtrudniejszą, wiodącą niebieskim szklakiem tzw. Starą Drogą Izerską. To wyboista, pełna kamieni ścieżka.
Naszym zdaniem najłatwiej na górę dotrzeć asfaltową, ale dość stromą ulicą Dąbrowskiego. Można też wejść od wschodniej strony, ulicą Leśną i Jana Kilińskiego. Na miejscu są ubikacje, sklepik z pamiątkami a w sezonie letnim także gastronomia na powietrzu.
Zwiedzanie
Na szczyt Sky Walk Świeradów-Zdrój wiedze szeroka, 850-metrowa ścieżka wyłożona deskami. Mimo że to otwarta przestrzeń w stalowo drewnianej konstrukcji, całość jest bardzo stabilna, nie drży i ani przez chwilę nie czuć zagrożenia, nawet przy wietrznej pogodzie. Nie należy się spieszyć i skupiać się na podziwianiu widoków, jak i samej konstrukcji.
Jeżeli komuś zabraknie wrażeń, może spacerować po dodatkowych platformach zrobionych z siatki lub przeciskać się przez ażurowe rury. Można też drogę ze szczytu na dół, pokonać w kilka sekund zjeżdżając wewnątrz metalowej rury. Niezłych wrażeń dostarcza też szklana platforma na szczycie wieży.
Uwaga: na oficjalnej stronie Sky Walk zaznaczone są miejsca gdzie można zaparkować samochód. To bardzo odległe lokalizacje. Można miejsce (płatne) znaleźć dużo bliżej. Choć w sezonie pewnie nie będzie to łatwe.
Aktualny cennik znajdziecie tutaj–>