Mdina – Miasto Ciszy, to obowiązkowy punkt zwiedzania każdej wycieczki, która objeżdża Maltę. Nie może tego miasta zabraknąć również na waszej rozpisce. Dlaczego? Dowiedzcie się jak tam dojechać, dlaczego warto zobaczyć Miasto Ciszy i co wspólnego z Mdiną ma św. Paweł.
Mdina – dawna stolica Malty
Pierwsza osada w tym miejscu powstała prawdopodobnie już 4 tysiące lat temu. Pierwsze miasto około roku 700 p.n.e. założyli Fenicjanie. Potem rządzili tu Rzymianie, Saraceni i Nomadowie.
Położenie na wzgórzu i dalsza odległość od brzegu morza zapewniało miastu spokój. Jak zauważycie, to całkiem niezła twierdza. Chociaż i to nie uchroniło mieszkańców przed najazdami.
Obecny wygląd Mdiny ukształtował się po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. W niezmienionej formie przetrwał do dzisiaj.
To z Mdiną wiążą się początki chrześcijaństwa na wyspie. Tutaj ok. roku 60 n.e. wylądował i przez jakiś czas przebywał Paweł z Tarsu, czyli św. Paweł, który niesłusznie uważany jest za apostoła.
Wszystkie klimaty z przeszłości poczuliśmy w tym mieście, szczególnie przez to, że nie było zbyt tłoczno.
Jak dojechać do miasta Mdina
Jeżeli wypożyczycie samochód, to bez problemów dojedziecie do Mdiny. Pamiętajcie jednak o tym, że całe miasto wyłączone jest z ruchu kołowego. Nie można wjeżdżać samochodem za mury. Przy głównej bramie przygotowany jest parking dla turystów, ale jest tam niewiele miejsc. Warto poszukać miejsca na obrzeżach Mdiny albo Rabatu. Wtedy kawałek trzeba przejść.
My do Mdiny pojechaliśmy autobusem, ponieważ taka komunikacja na Malcie bardzo dobrze funkcjonuje.
Przystanek końcowy autobusów przyjeżdzających do miasta znajduje się na granicy Mdiny i Rabatu – blisko głównej bramy.
Z centralnego dworca w Valletcie dojedziecie bezpośrednio liniami 51,52 i 53, a także z przesiadką 42 i 54. Z innych miejsc na wyspie trudniej dojechać bezpośrednio autobusem, choć sieć połączeń jest bardzo gęsta.
Wszelkie połączenia autobusowe na Malcie znajdziecie tutaj–>
Mdina Miasto Ciszy – zwiedzanie
Mimo że Mdina, jaką rządzili Arabowie od IX wieku, legła w gruzach podczas trzęsienia ziemi, to właśnie klimat arabski najbardziej czuć w architekturze miasta. Jeżeli uda się wam zagłębić w ciasne uliczki bez tłumów wycieczek (one oblegają raczej okolice katedry), to tak jak my możecie poczuć ciekawy klimacik tego miejsca. Nie bez powodu Mdina to miasto ciszy.
Plac i Katedra św. Pawła
Oprócz uroczych ciasnych uliczek, wręcz obowiązkowym punktem zwiedzania jest Katedra św. Pawła, która znajduje się przy placu imienia tego samego świętego.
Świątynia powstała na początku XVII wieku. To pierwsza i główna katedra na Malcie. Druga, dokładnie opisana tutaj–>, znajduje się w Valletcie.
Zwróćcie uwagę na dwie dzwonnice, w których znajduje się aż po 6 dzwonów. W tym jeden odlany w Wenecji w 1370 roku.
Warto zajrzeć do środka kościoła oraz do muzeum metropolitalnego, które znajduje się tuż obok.
Prawdę mówiąc, plac św. Pawła i ulica (Triqu IL Villegaignon) w kierunku Kościoła Karmelitów, to najbardziej ludne miejsca w Mdnie. Jednak nie można sobie odpuścić tych miejsc.
Aktualne ceny oraz możliwość zakupy biletów do katedry i muzeum znajdziecie zaś na stronie metropolitanchapter.com
Co jeszcze oferuje Mdina miasto ciszy
Mdina to przede wszystkim architektura, warto rozglądać się na boki i spacerować z zadartą głową. Zaczniecie od przepięknej bramy głównej i mostu prowadzącego do miasta. Kawałek dalej traficie na troszkę tandetne Muzeum Lochów. Potem można się już zatopić w labirynt uliczek.
Nie przegapcie Pallazzo Santa Sofia (najstarszy budynek w mieście) i Kościoła Karmelitów. Obydwa budynki sąsiadują ze sobą. Miłośnicy muzeów mogą zajrzeć do Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Palazzo Vilhena.
Dla wielu osób obowiązkowa jest także fotka w tzw. Blue Mdina Door oraz przejażdżka stylową dorożką.
Nie możecie także ominąć murów obronnych, z których roztacza się niezwykła panorama na sporą część wyspy.
O tym jak spędziliśmy kilka dni na Malcie, nasze obserwacje i porady znajdziecie tutaj–>