Łagów (woj.lubuskie) to znana i tłumnie odwiedzana wieś w województwie lubuskim. Kojarzona przede wszystkim z pięknym położeniem między dwoma jeziorami oraz zamkiem Joannitów na wzgórzu w centrum miejscowości.
Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Joannitów, w otoczeniu Parku Zamkowego i na skraju malowniczej promenady nad jeziorem Trześnikowskim. W czasie nabożeństw można zaparkować na specjalnym parkingu, co w Łagowie nie jest bez znaczenia.
Osobny materiał o zwiedzaniu i parkowaniu tutaj –>
Kościół w tym miejscu wznieśli ewangelicy w 1876 roku. Mimo, że w okolicy mieszkała społeczność katolicka, to msze odprawiano w Sulęcinie, a od 1928 roku w prywatnym mieszkaniu w Łagowie. 28 X 1945 poewangelicka świątynia przy zamku Joannitów, została poświęcona jako kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Od 1951 jest kościołem parafialnym parafii rzymsko-katolickiej w Łagowie.
Neoklasyczna, jednonawowa budowla na rzucie prostokąta, z wieżą nad kruchtą. Powstała w miejscu gdzie wcześniej stała przyzamkoa kaplica. Wewnątrz kościoła znajdują się empory oraz kilka płyt nagrobnych, które zostały tutaj po pierwotnej kaplicy. Nie są one jednak dostępne dla zwiedzających.
Do kościoła wchodzi się po kilku stopniach w dół (uwaga trochę niebezpieczne). W środku czuć silny zapach wilgoci choć latem jest przyjemny chłód. Po obejrzeniu kościoła z zewnątrz, można odczuć duże rozczarowanie po wejściu do środka. Wnętrze jest bardzo ascetyczne, skromnie jak nie w kościele katolickim. Dodatkowo, remont świątyni w latach 70-tych XX w. pozbawił kościół zabytkowego klimatu. Usunięto z posadzki kościoła płyty nagrobne które były tam od stuleci.
Do parafii w Łagowie należą także kościoły filialne w Jemiołowie, Łagówku, Żelechowie oraz kaplica nieopodal cmentarza. .
więcej o wycieczce do Łagowa —>