Śrem w województwie wielkopolskim leży między Poznaniem a Lesznem. To jedno z najstarszych miast w Polsce – prawa miejskie uzyskało w 1253 roku. Niestety nie zachowało się tutaj zbyt wiele starych budynków.
Niezwykle ciekawym zabytkiem architektury jest kościół farny w Śremie p.w. NMP Wniebowziętej. Jego strzelista wieża widoczna jest z dużej odległości i obok wieży ciśnień jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w panoramie miasta. Zobaczycie oba te obiekty, zanim dojedziecie do miasta.

Kościół farny w Śremie pod wezwaniem NMP Wniebowziętej
Kościół farny w Śremie jest najstarszym, istniejącym kościołem w tym mieście. Budowa późnogotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1393 roku, a zakończono ją pod koniec XV wieku. Budynek ma wymiary 45 na 12 metrów i został wzniesiony z cegły glazurowanej murowanej w układzie polskim. Natomiast prostokątna wieża o wysokości 62 metrów dobudowana została w XVI w.
Kościół orientowany, jednonawowy, o gwieździstych sklepieniach. Na jednym z nich widać freski, które powstały w 1517 roku.
W wieży nakrytej miedzianym hełmem, 3 dzwony – Michał z 1533 roku, Dominik z 1749 i Kazimierz z 1957. Cały budynek otoczony zaś jest przyporami które, mają za zadanie wzmocnić jego mury. Od północy do bryły kościoła przyklejona jest zakrystia i kaplica. Dach budynku dwuspadowy o jednej kalenicy.
Kościół farny w Śremie bezsprzecznie jest, obok wieży ciśnień, najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście. Widać go z dużej odległości. Szczególnie wrażenie robi wieczorem, kiedy jest podświetlony.
Kościół jest budowlą gotycką, natomiast ołtarz w kościele zbudowany jest w stylu barokowym i pochodzi z 1892 roku. W tym też okresie także wymieniono wyposażenie świątyni.
We wnętrzu budowli znajdują się także dwa boczne ołtarze, w których znajdują się zabytkowe obrazy z XVII wieku: Adoracja Matki Boskiej przez św. Wojciecha i Stanisława oraz obraz przedstawiający Świętą Trójcę.
Organy w kościele pojawiły się dopiero w 1929 roku. Jest to dwumanuałowy, 30-głosowy instrument. Z okazji oddania ich do użytku, w kościele odbył się recital Feliksa Nowowiejskiego.
Inne przykościelne historie
Z kościołem bardzo mocno związana jest postać wielkopolskiego patrioty ks. Piotra Wawrzyniaka, który pełnił tutaj funkcję wikarego przez 26 lat.
Kiedy boczną bramką opuścicie teren przykościelny, wyjdziecie właśnie na ulice nazwaną na cześć ks. Wawrzyniaka a po krótkim spacerze dotrzecie do Banku Spółdzielczego którego był współzałożycielem (1873) a także wieloletnim prezesem. W budynku przy ulicy ks. Wawrzyniaka Bank Spółdzielczy w Śremie rezyduje od 1910 roku.
Ponadto, na przykościelnym cmentarzu znajdziecie mogiłę 19 Śremian, którzy zostali rozstrzelani podczas egzekucji 20 października 1939 roku. Egzekucje takie przeprowadzano w ramach akcji Tannenberg i miały one za zadanie przede wszystkim wzbudzić strach mieszkańców Wielkopolski przed hitlerowcami.