Sewilla w jeden dzień

Sewilla w jeden dzień i to z ruchowymi ograniczeniami? To się da ogarnąć. Potrzeba tylko dobrego planu no i odrobiny wiedzy. Dlatego warto skorzystać z doświadczeń innych i np. nie stać w długiej kolejce do kasy przy Alcazar. Nie musicie już popełniać tego błędu. Ale po kolei.

Gdzie leży Sewilla i jak tam dojechać

Sewilla to duże, prawie 700-tysięczne miasto położone nad rzeką Gwadalkiwir. Stolica regionu Andaluzja. Pierwsza osada powstała tutaj prawdopodobnie w II w.p.n.e. Przez setki lat tereny te, jak i samo miasto miało wielu władców reprezentujących różne wyznania, kultury i przynależność etniczną. Byli to między innymi Iberowie, Fenicjanie, Kartagińczycy i Wizygoci. Przede wszystkim jednak swoje piętno na historii miasta odcisnęli Maurowie, po których wiele śladów, i to wcale nie takich drobnych, zostało do dziś.
Pogoda, jaka panuje w Sewilli nie tylko w lipcu i sierpniu, ale także w październiku czy lutym, sprzyja temu, by przez miasto przewijały się tysiące turystów. My byliśmy we wrześniu. Było gorąco, ale znośnie.

Sewilla w jeden dzień – zwiedzanie

Mimo tego, że Sewilla to duże miasto można ją zwiedzić w jeden dzień. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i mieć świadomość, że bezsprzecznie nie zobaczycie wszystkiego.

My skupiliśmy się na trzech najważniejszych punktach w mieście: Katedra, Alkazar i Plac Hiszpański. To z pewnością całkowicie wystarczy, jeżeli chodzi o wrażenia. Wszystko, co udało się nam zobaczyć po drodze, to tylko plus dla nas.

Nie byliśmy tam w szczycie sezonu turystycznego a mimo to, do Katedry i do Alkazar czekaliśmy w sporych kolejkach. Skrócilibyśmy sporo ten czas, gdybyśmy kupili wcześniej bilety przez internet. Link do takiej strony z biletami znajdziecie na końcu wpisu.

Katedra w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, tak jak wiele kościołów hiszpańskich, powstała w miejscu, gdzie poprzednio stał meczet. Jej budowę ukończono w 1506 roku i bez wątpienia od samego początku zakładano, że wygląd ma robić ogromne wrażenie. I robi. Jest największym gotyckim kościołem na świecie. Charakterystycznym elementem tego budynku są całe rzędy przypór zakończonych sterczynami. Zresztą dla miłośników architektury znajdą się tutaj setki budowlanych smaczków.

Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania katedry jest z pewnością złoty ołtarz (Capilla Mayor), wykonany przez Pietera Dancarta. To największy ołtarz w Hiszpanii. Do przedstawienia scen z życia Jezusa i świętej rodziny użyto około 1000 figur.

Z pewnością godne uwagi jest to, że wszystkie drewniane elementy, które wykonane były z bardzo dużą starannością pokryto złotem. I to złotem, które hiszpańscy konkwistadorzy zabrali rdzennym mieszkańcom Ameryki Południowej. Ponieważ wiemy jakimi metodami się to odbywało, ołtarz zrobił na nas dodatkowe wrażenie.
Kolejny żelazny punkt podczas zwiedzania katedry, to grób Krzysztofa Kolumba, którego szczątki ściągnięto z Kuby w 1898 roku. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na Prezbiterium, Salę Kapitulną, główną zakrystię i skarbiec. Chwilę trzeba także spędzić na dziedzińcu z ogrodem pomarańczowym (Patio de los Naranjos).

Alcazar

Alcazar Królewski w Sewilli to pałac królewski, który powstał tutaj w XI wieku, za czasów kalifatu kordobańskiego. Późniejsi chrześcijańscy władcy również rezydowali w murach tej niezwykłej budowli.

Do dziś górne piętra w jednym z budynków używane są przez hiszpańską rodzinę królewską. Za dodatkową opłatą można je zwiedzać z przewodnikiem.
Mimo że budynki były wielokrotnie przebudowywane, cały kompleks zachował swój arabski charakter. Każdy budynek, patio i każda sala robią ogromne wrażenie. Łatwo było nam sobie wyobrazić ówczesnych władców, nawet tych arabskich, przechadzających się po salach i dziedzińcach.

Ciekawostką jest fakt, że tutaj został przyjęty na audiencji Krzysztof Kolumb, kiedy wrócił z wyprawy, podczas której odkrył Amerykę. Tutaj również podjęto decyzję o wyprawie Magellana.

Budynki reprezentują niespotykany nigdzie poza Hiszpanią styl Mudéjar. To połączenie elementów architektury islamskiej z chrześcijańską. Tylko kilka obiektów w kraju zbudowanych jest w tym stylu.

Równie duże wrażenie robią ogrody w Alcazar w Sewilli. Zaprojektowane z ogromną starannością cechują się harmonią i spokojem. Rośnie tutaj wg zapewnień osób zarządzających 20 tysięcy roślin, ponad 200 gatunków.

Można by tutaj spędzić cały dzień i nie nudzić się. A nawet ponudzić. I nie byłby to czas stracony. Niestety jesteśmy w Sewilli tylko kilka godzin i trzeba iść dalej.

Plac Hiszpański

Plac Hiszpański w Sewilli to kolejne niesamowite miejsce, którego absolutnie nie można pominąć. W wielu hiszpańskich miastach jest plac o takiej nazwie, ale w niewielu ma on aż tak niezwykłą formę. Nas przynajmniej lekko przytkało.
Plac został zbudowany w 1928 roku na potrzeby wystawy iberoamerykańskiej, jaka odbyła się rok później w Sewilli. Całość zaprojektował Anibal Gonzales w stylu barokowym i renesansowych, nawiązującym również do wspominanego wcześniej stylu mudéjar.

Obiekt znajduje się w Parku Marii Luizy, który leży niedaleko ogrodów Alcazar. Zasadniczą część stanowi ogromnych rozmiarów pałac, który okala większość placu. W centrum architektonicznej kompozycji znajduje się fontanna. Dużą część placu zajmuje sztuczny akwen wodny, który posłużyć może do romantycznej wycieczki łodzią. Przez „rzeczkę” przerzucone są cztery mosty, a każdy z nich reprezentuje jedno z królestw: Aragonię, Navarrę, León i Kastylię.

W fasadzie pałacu znajduje się 48 scen z życia i historii 48 hiszpańskich prowincji. Każda z tych scen wygrodzona jest specjalnymi ławeczkami, a całość wykonana jest z kolorowych płytek ceramicznych. Płytki takie zresztą dominują na całym placu.
Z braku czasu i niechęci do muzeów nie zwiedzaliśmy wnętrz. Chociaż większość i tak jest niedostępna, ponieważ zajmowane są przez różne instytucje.

Ze względu na fakt, że plac jest wspaniałym plenerem fotograficznym, wykorzystano go także jako plan filmowy. Pojawił się w filmach „Dyktator”, „Lowrens z Arabii” oraz w epizodzie „Gwiezdne wojny – Atak klonów”, gdzie zagrał port lotniczy na planecie Naboo.

Wejście na plac jest darmowe. Dla osób mniej sprawnych i niesprawnych przygotowane są rampy i podjazdy. Hiszpanie pamiętają o takich sprawach.

Co jeszcze można zobaczyć w Sewilli

Jeżeli dobrze przygotujecie plan, to Sewilla w jeden dzień, z pewnością nie musi być biegiem przez płotki. Z premedytacją pominęliśmy stadion Sewilla FC, zwiedzanie areny walki byków (walki okolicznościowe ciągle się tam odbywają) czy odwiedziny w zabytkowej fabryce cygar.

W związku z tym arenę obejrzeliśmy z zewnątrz tak jak i wiele wspaniałych budynków w starej części miasta. W drodze na dworzec krótki spacer brzegiem rzeki Gwadalkiwir, która przepływa przez miasto. Na koniec rzut oka na panoramę miasta i to już koniec naszej wizyty w Sewilli.

Jak poruszać się po Sewilli w jeden dzień

My do Sewilli dojechaliśmy autobusem liniowym z Malagi. Z dworca autobusowego do Katedry nie jest zbyt daleko. Chociaż to ponad kilometr droga jest płaska i prosta. Alcazar znajduje się bezpośrednio przy placu przed Katedrą. Na Plac Hiszpański trzeba się przespacerować kolejnych kilkaset metrów. Nie są to bardzo duże odległości, ale dla osób mniej sprawnych i to w upalny dzień może to być problematyczna sprawa. Dlatego, jeżeli nie chcecie chodzić pieszo, sprawdźcie informacje o komunikacji miejskiej na stronie przewoźnika Tussam. Tutaj znajdziecie także ceny biletów pojedynczych, całodniowych i 3-dniowych. Szczególną uwagę zwróćcie na linie od C1 do C4, które poruszają się w okolicach historycznego centrum. Serwis niestety jest po hiszpańsku, a googlowe tłumaczenie nie zawsze jest jasne i udane.

Sewilla zwiedzanie za darmo – da się?

Czy można zwiedzać Sewillę za darmo? Pewnie że można. Wiele atrakcji w mieście wygląda z zewnątrz i nie trzeba wchodzić od środka. Poza tym Plac Hiszpański i park w którym się znajduje to miejsce w którym można spędzić dużo czasu i nie trzeba płacić za wstęp. Jednak trochę szkoda ominąć ogrody Alcazar czy nie zobaczyć wnętrza katedry. Warto jednak zainwestować troszkę euro w zwiedzanie. W końcu to są wakacje. Drugi raz raczej nie przyjedziecie.

Bilety na atrakcje w Sewilli możecie kupić na stronie getyourguide.pl

Strona pałacu Alcazar, na której znajdziecie wiele informacji i kupicie bilety –>

strona główna –>