Sewilla Plac Hiszpański

Jednym z najciekawszych miejsc w mieście Sewilla, a może i w całej Andaluzji, jest Plac Hiszpański (Plaza de España). Dowiedz się jak do tego placu dotrzeć. Co można tam zobaczyć i jak spędzić czas. Szczególnie kiedy trafisz tam z osobą bliską twemu sercu.

Historia Placu Hiszpańskiego w Sewilli

Obiekt powstał na potrzeby Wystawy Iberoamerykańskiej, która odbyła się w Sewilli w 1929 roku. Budowniczym był Aníbal González, którego dziełem jest przede wszystkim półkolisty budynek główny, zakończony wieżami Torre Norte i Torre Sur.

Architektura jest mieszanką różnych stylów: Art Deco, hiszpańskiego renesansu i przede wszystkim panującego w tym rejonie Hiszpanii stylu mudejar.
Prace budowlane rozpoczęto w 1914 roku. Budynek, który powstał na skraju Parku Marii Luizy, przeznaczony był do ekspozycji hiszpańskiego przemysłu i technologii.
W latach 2007-2010, kosztem 9 mln € przywrócono dawny blask obiektu.

Co tutaj zobaczycie i co można tutaj robić

W głównym budynku znajdują się przede wszystkim instytucje państwowe oraz Muzeum Historii Wojskowości. Z tego powodu należy się skupić na bryle i elewacji, a warto się temu przyjrzeć szczegółowo.

Cały plac to swoisty skwer spacerowy z rzeczką poprzecinaną mostami i fontanną Vicente Traver w centralnej części.
Po sztucznej rzece można pływać łódkami. Do wypożyczenia przygotowano mniejsze, 4-osobowe łodzie oraz większe dla 12 osób.
Sewilla, a Plac Hiszpański w szczególności to wspaniały plener fotograficzny.

Nie bez powodu miejsce to było wykorzystane w scenach filmów Lawrence z Arabii i Gwiezdne Wojny – Atak Klonów.
Warto szczegółowo przyjrzeć się elewacji budynku, poszczególnym mostom a szczególną uwagę zwrócić na 48 scen, opisanych w dalszej części.

4 królestwa Hiszpanii

Cztery mostki przecinające sztuczną rzekę symbolizują 4 hiszpańskie królestwa: Aragonię, Kastylię, Nawarrę i Leon. Zwróćcie uwagę na niezwykłą ceramikę, jaką wykorzystano przy obkładaniu tych budowli. Wszystkie elementy, słupki, tralki i poręcze wykonane są z wyjątkowym pietyzmem.

48 hiszpańskich prowincji

Ciekawostką architektoniczną, która z pewnością rzuci się wam w oczy, są kamienne ławki ze scenami przedstawiającymi wydarzenia z historii Hiszpanii. 48 scen reprezentuje 48 ówczesnych prowincji. Trudno było się powstrzymać, by nie sfotografować wszystkich. Każda ze scen ma specjalne półki na książki i materiały promocyjne. Niestety nic nie wiemy o tym, by ktoś kiedyś coś na tych półkach znalazł.
Obowiązkiem każdej delegacji samorządowej przebywającej w Sewilli, jest sfotografowanie się na tle „swojej” ławki.

Park Marii Luizy

Plac Hiszpański powstał na północno-wschodnim końcu Parku Marii Luizy. Tereny te podarowała miastu córka hiszpańskiego króla Ferdynanda VII – Maria Luisa Fernanda. Od 1893 roku był to park miejski, który obecny kształt zaczął uzyskiwać od 1911 roku. Pracami zajął się francuski projektant krajobrazu Jean-Claude Nicolas Forestier.
Oprócz zabudowań Placu Hiszpańskiego, w parku znajduje się wiele niezwykłych obiektów. To przede wszystkim Costurero de la Reina – mały sześciokątny zamek, Pawilon Mudejar, Pavilion Real i Pawilon Króla Hiszpanii.

Oprócz tego ławki, alejki, pomniki i fontanny. Wszystko bez wątpienia wykonane jest ze szczególną starannością i pasuje do koncepcji. Do tego niezwykła południowa roślinność.

Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do parku i placu dla osób niepełnosprawnych.

Jak dojechać na Plac Hiszpański w Sewilla

Jeżeli przyjedziecie samochodem, najłatwiej znajdziecie miejsce do zaparkowania w okolicach Estación de autobuses Prado de San Sebastián. Jest tam kilka płatnych parkingów, za które nie zapłacicie wiele a z pewnością możecie tam zostawić samochód na kilka godzin. Można też zaparkować na parkingach na tyłach dworca autobusowego, ale wtedy czeka was mały spacer.
To samo dotyczy osób, które przyjadą do Sewilli autobusem lub pociągiem. W obu przypadkach do Placu Hiszpańskiego trzeba przemaszerować ok. 2 kilometry, chociaż po drodze można zobaczyć kilka ciekawych rzeczy.

O naszym jednodniowym, bez wątpienia udanym pobycie w Sewilli przeczytacie tutaj –>

A tutaj zobaczycie krótki film który zmontowaliśmy po naszej wizycie na Placu Hiszpańskim.

strona główna –>