Chorwacja to chyba najczęściej wybierany przez Polaków kierunek gdy chodzi o wakacje za granicą. Przede wszystkim z powodu stosunkowo niedużej odległości, mniejszej bariery językowej i troszkę niższych cen, w porównaniu z innymi krajami strefy euro.
Chorwacja poradnik to wrażenia i zapiski z naszych wyjazdów do tego kraju, pełnego atrakcji.
Jak się dostać do Chorwacji
Z południa Polski do kurortów położonych w północnej Chorwacji jest około tysiąc kilometrów. To jedna z najmniejszych odległość do brzegów w basenie Morza Śródziemnego. Niewiele bliżej jest włoskie wybrzeże ale ceny tam są nieporównywalnie wyższe.
Bardzo często jeździmy na wycieczki do Chorwacji, jednak na wakacje podróżujemy samochodem i samolotem. My wypróbowaliśmy obie metody.
Chorwacja samolotem
W Chorwacji jest kilka lotnisk na których lądują samoloty z Polski. Turyści korzystający z tanich lotów, dolecą do miast Zadar, Pula, Dubrownik i Split. Problemem w przypadku lotu może być dostanie się do hotelu, szczególnie jeżeli nie chcecie wydać dużo na taksówkę. Na szczęście komunikacja autobusowa w takich przypadkach przybywa na pomoc.
- Zadar – specjalny autobus kursuje na trasie lotnisko – dworzec autobusowy – przeprawa promowa – centrum Zadaru. Szczegółowy rozkład jazdy i ceny znajdziecie tutaj–>
- Pula – autobus, który jedzie z lotniska na dworzec autobusowy w centrum miasta, nie kursuje zbyt często. Godziny odjazdów tutaj–>. Z dworca kursują autobusy firmy Arriva, które mogą zawieść Cię w inne rejony Chorwacji.
- Dubrownik – ciekawie rozwiązany jest transport autobusowy na tym lotnisku. Odjazdy autobusów uzależnione są od przylotów samolotów, a rozkład jazdy, który znajdziecie tutaj–> aktualizowany jest na kilka najbliższych dni. Minusem jest dość wysoka cena.
- Split – tutaj kursuje wahadłowa linia nr 37, Split – Lotnisko – Trogir i z powrotem. Szczegółowy rozkład tej linii zajdziecie tutaj–>, a rozkład całej komunikacji podmiejskiej w Splicie tutaj–>
Chorwacja samochodem
Z tego powodu, że Chorwacja to najbliżej Polski położony kraj w basenie Morza Śródziemnego, bardzo dużo osób decyduje się by tam pojechać samochodem. Jedni „na raz”, inni z postojem.
W naszej ostatniej podróży nocowaliśmy w Mariborze i jak się okazuje, ten przystanek wybiera wielu podróżnych. Można też zwiedzić miasto bo warte jest tego.
Autostrady tabela opłat
Istnieje także możliwość pojechania pociągiem, jest to jednak dość skomplikowane. Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski. W samej Chorwacji podróżowanie pociągiem jest również utrudnione. Kolej nie dociera np. do Dubrownika
Dla wytrwałych strona chorwackich kolei – www.hzpp.hr
Podróżowanie po Chorwacji
Podróżowanie samochodem po takim kraju jak Chorwacja nie jest potrzebny specjalny poradnik. Drogi w większości są przyzwoitej jakości i dojedziecie nimi do każdego zakątka kraju. Dużo większym wyzwaniem jest podróżowanie autobusem.
- Autobusy lokalne – Dubrownik i okolice – libertasdubrovnik.hr
- Autobusy lokalne – Split i okolice – promet-split.hr
- Autobusy dalekobieżne – arriva.com.hr
Zakupy
Od czasu wejścia Chorwacji do strefy euro, ceny w tym kraju są dla nas nieco wyższe. Dlatego wiele osób zabiera ze sobą suchy prowiant. Nie sposób jednak zabrać ze sobą zapasy na cały pobyt.
Najbardziej popularną siecią sklepów w Chorwacji jest Studenac. To chyba troszkę odpowiednik naszej Żabki. Ceny są tutaj troszkę wyższe ale sklep na pewno znajdziecie w pobliżu.
Troszkę większe ale mniej powszechne są markety sieci Konzum
Na obrzeżach większych miast znajdziecie Lidl i Kaufland.
Chorwackie kurorty turystyczne
Największymi i najbardziej znanymi kurortami turystycznymi w Chorwacji są Makarska, Rovinj, Rijeka. Również te ośrodki, które znane są ze zwiedzania jak Split, Pula czy Dubrownik, posiadają bogatą bazę turystyczną.
Wielu miłośników chorwackich klimatów poleca jednak te mniejsze, mniej tłumne miejscowości.
Osobiście polecamy wam Jelsę na wyspie Hvar.
Miasta które koniecznie trzeba zobaczyć w Chorwacji
Jest kilka takich miast które muszą się znaleźć w planie każdej wycieczki po Chorwacji. To przede wszystkim Dubrownik i Split. Oba te miejsca odwiedzane są ze względu na bardzo dużą, zabytkową starówkę.
Inne miejsca warte odwiedzenia w Chorwacji
Chorwacja to nie tylko turystyczne kurorty i zabytkowe miasta. To także cuda natury, które warto zobaczyć.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
To jeden z najchętniej odwiedzanych parków na terenie Chorwacji. Trudno się temu dziwić. To m.in. 16 tarasowo ułożonych jezior, w których woda przelewa się z jednego do drugiego. Między jeziorami poprowadzono system drewnianych kładek i ścieżek, z których można podziwiać te zjawiska.
Kilka porad o tym gdzie zaparkować, jak kupić bilet i jak zwiedzać znajdziecie w naszym wpisie Tutaj.
Park Narodowy Biokovo
Na całkiem inne atrakcje traficie w Parku Narodowym Biokovo. To park utworzony w górach, w paśmie Biokovo, przede wszystkim dla miłośników górskich wędrówek.
Jednak największą atrakcją tego parku jest SkyWalk Biokovo. To szklany taras wysunięty na 12 metrów nad kilkusetmetrową przepaścią.
O naszym spacerze po tym tarasie przeczytacie tutaj–>
Chorwacja poradnik opiera się na naszych doświadczeniach, na tym co widzieliśmy. Jednak oprócz tego co zobaczyliśmy, jeżeli starczy wam czasu, do odwiedzenia zostają m.in: Park Narodowy Krka, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Kornati czy Park Narodowy Mljet.
Mniej sprawni w Chorwacji
Nasz Chorwacja Poradnik nie może się obejść bez informacji dla osób starszych i mniej sprawnych. Niestety to nie jest kraj, gdzie przykłada się jakąś wielką wagę do usprawnień dla osób niepełnosprawnych. Przynajmniej takie są nasze doświadczenia. Fakt, że warunki terenowe są specyficzne. Praktycznie całe chorwackie wybrzeże leży w górach.
O ile trotuary w większości miejscowości, w centrach turystycznych, na promenadach czy wzdłuż portu mają utwardzoną, płaską powierzchnię, o tyle im dalej od tych miejsc, tym gorzej. Pojawiają się bardzo nachylone ulice i schody, ominięcie których wymaga nadrobienia drogi.
Nie widać też jakiś pozytywnych zmian w polityce samorządów, aby zadbać o osoby miej sprawne. Rzadko można spotkać windy, platformy, podjazdy, a nawet obniżenia krawężników.
Plaże i wejścia do wody często też nie należą do najłatwiejszych.