Wyspa Hvar w Chorwacji to jedna z 1244 wysp, które administracyjnie należą do tego kraju. Jest czwartą co do wielkości i jedną z najchętniej odwiedzanych.
Dowiedz się jak dopłynąć do wyspy, skąd i czym. Które miejsca warto zobaczyć. Czy to dobre miejsce na letnie wakacje, na opalanie, sporty wodne i zwiedzanie?
Jak dotrzeć na wyspę
Wyspa Hvar w Chorwacji to popularne miejsce, ale jedynym sposobem, by się na nią dostać jest przeprawa promowa. Szczęśliwie wybór promów jest dość szeroki.
Na wyspę dopłyniecie ze Splitu, z Dvernika, z Vela Luca na Korculi, a nawet z Ancony i Pescary we Włoszech. Promy wyruszają i przypływają do trzech portów: Hvar, Sućuraj i Stary Grad.
Jeżeli chodzi o promy kursujące na Hvar i z powrotem, bilety zarezerwujecie na stronie www.directferries.pl/wyspa_hvar
Nasz filmik o przeprawie z Drvenika do Sućuraj zobaczycie na Youtube.
Jak podróżować po wyspie
Jeżeli wybierzecie się na wyspę bez samochodu i bez jachtu to podróżowanie po wyspie może być bardzo trudne. Jeżeli chodzi o komunikację autobusową, to na stronie www.buscroatia.com znajdziecie połączenie Hvar – Stary Grad – Jelsa. Jednak przez kilka dni pobytu na Hvarze nie wiedzieliśmy żadnego autobusu. Więc nie potwierdzamy.
Przez całą wyspę prowadzi tylko jedna główna droga. Jest bardzo kręta i chwilami nad wyraz wąska. Mimo niewielkiego ruchu trzeba uważać. W miejscowościach też wiele odcinków, na których trudno się minąć. Jednakże wszędzie dojedziecie.
Najważniejsze miejsca turystyczne na Hvar
Każdy z Was lubi wakacje spędzać inaczej. Ktoś zatem potrzebuje więcej wyzwań, ktoś woli imprezy a ktoś inny spokojny cichy kąt. Na Hvarze każdy znajdzie coś dla siebie.
Mimo że wyspa nie jest specjalnie duża to znajdziecie tutaj kilka ciekawych miejscowości:
- Miasto Hvar – największa miejscowość na wyspie. Dla wszystkich w pigułce. Stare miasto, zamek, plaże, port jachtowy, restauracje i dyskoteki
- Jelsa – malownicza wieś nad portową zatoką. Miejsce raczej dla tych, którzy cenią sobie spokój.
- Vrboska – to raczej miejsce dla żeglarzy. Bardzo duży port jachtowy z zapleczem. Jednak nie brakuje tutaj też innych atrakcji dla tych, co niekoniecznie chcą się pokołysać na wodzie. Kamping dla golasów.
- Stary Grad – ogólnie rzecz biorąc, to nie jest zbyt duża miejscowość, ale naprawdę stara. Bardzo dużo tutaj bardzo starych budynków, ale także znajdziecie wiele turystycznych atrakcji.
- Sućuraj – malutka miejscowość z przeprawą promową, mariną, plażami i klimatyczną latarnią morską.
Wyspa Hvar w Chorwacji – co jeszcze warto zobaczyć
Jeżeli lubicie jeździć i zwiedzać to na wyspie koniecznie musicie mieć jakiś środek lokomocji. Oprócz jazdy samochodem bardzo popularne są tutaj wycieczki rowerowe, ponieważ nie ma tutaj dużego ruchu na drogach.
- Lawendowe pola w okolicach Brusje – może i kiedyś były tutaj jakieś pola, teraz to resztki upraw ale i tak można znaleźć fragmenty dawnych upraw. Droga znajduje się na górze, więc warto tutaj zajrzeć z powodu widoków. Znakomicie widać morze i kilka wysp, w tym Brać.
- Zagubione plaże – Chorwacje słynie z uroczych zatoczek, w których można się wykąpać z dala od zgiełku kurortów. Szczególnie polecane śą: Stiniva Beach w okolicach Brusje, Plaža Mala Stiniva koło Poljicy, Plaža Dubac w okolicy Zastraźiśce, czy Žukova Beach niedaleko Rudiny.
Uwaga: do niektórych z tych plaż nie dojedziecie samochodem i osoby mniej sprawne mogą mieć problem z dotarciem na miejsce. W takim przypadku polecamy sprawdzoną przez nas Sandy Beach koło Jelsy.
- Wycieczki górskie – mimo że wzgórza na Hvarze nie są bardzo wysokie, to jednak czasem wspinać się trzeba prawie z poziomu morza. Znajdziecie tutaj wiele, dobrze oznaczonych pieszych szlaków, z których niektóre wiodą w góry. Najwyższym szczytem jest Sveti Nicola (626 m. n.p.m.) w okolicach miejscowości Sveta Nadjelja.
- Rejsy po morzu – Chorwacja to mekka dla miłośników żagli. Jednak każdy może popływać po morzu i pozwiedzać okolicę. Na wyspie Hvar nie brakuje firm, które proponują nawet całodniowe rejsy. Najpopularniejsze miejsca to Wyspy Pakleni, Błękitna Jaskinia, Zielona Jaskinia i Wyspa Vis.
Więcej o naszych chorwackich doświadczeniach przeczytacie na stronie Chorwacja naszym okiem