Stari Grad na wyspie Hvar

Stari Grad to jedno z najstarszych miast Chorwacji, położone na, naszym zdaniem bardzo malowniczej, wyspie Hvar. Jego historia sięga aż IV wieku p.n.e., gdy osiedlili się tu starożytni Grecy. Jednak nie znaleźliśmy tutaj aż tak wiekowych zabytków. Czy mimo to można zauważyć, że to stare miasto, stary grad? Jakie były nasze odczucia.

Stari Grad to urokliwe miasteczko, które zachwyca spokojną atmosferą i piękną architekturą. Odwiedziliśmy je podczas naszych wakacji w Jelsie na wyspie Hvar. Miejscowości dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, wiec wypadało zajrzeć tutaj, chociaż na parę godzin. Naszym zdaniem warto było.

Stary Grad na wyspie Hvar – jak się dostać

Miejscowość leży na wybrzeżu przy drodze nr 116, która wije się przez całą wyspę. I my tą drogą dojechaliśmy. Mieliśmy trochę szczęścia, jeżeli chodzi o parkowanie i łatwo znaleźliśmy miejsce, choć w okolicach starówki nie widzieliśmy żadnego dużego parkingu. W szczycie sezonu to może być poważny problem, szczególnie jeżeli nie możecie daleko iść pieszo.
Większy parking znajduje się w okolicach dworca autobusowego. A propos dworca…
Do Starego Gradu można przyjechać także autobusem, choć znalezienie odpowiedniego połączenia nie jest łatwe.
W mieście jest także przystań promowa, do której można przypłynąć ze Splitu oraz włoskich portów Ancona i Pescara. Jeżeli przypłyniecie bez samochodu, to czeka was dłuższy spacer do miasta.

Zabytki i atrakcje

Stari Grad jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza jego wyjątkowe walory historyczne. Spacerując po mieście, podziwialiśmy wąskie kamienne uliczki, zabytkowe domy i urocze place, często pełne kwitnących kwiatów. Szczególnej waszej uwadze polecamy:

  • Pałac Tvrdalj – dawna rezydencja słynnego chorwackiego poety Petara Hektorovicia. Budynek posiada wewnętrzny dziedziniec z basenem i ogrodem, ale obejrzeliśmy go tylko z zewnątrz. Godziny zwiedzania dawno minęły, mimo że było wcześnie.
  • Kościół św. Szczepana – piękna barokowa świątynia z 1605 roku, z imponującą fasadą i (podobno) bogato zdobionym wnętrzem. Niestety kościół był zamknięty.
  • Dzwonnica na Placu Škora – dzwonnica kościoła św. Szczepana z 1753 roku wbudowana w całkiem osobny budynek. Ciekawostką jest fakt, że część kamieni użytych do budowy została ukradziona ze starożytnych murów greckich. Albowiem miasto Stari Grad, które wcześniej nazywało się Faros, założyli Grecy w IV wieku p.n.e.
    Warto w ogóle zatrzymać się na tym placu, bo to miejsce o ciekawym klimacie.
  • Uliczki starego miasta – wydaje się, że chorwackie starówki są do siebie podobne. No to ta jest inna, dużo mniej weneckich wpływów a klimat ciekawy, szczególnie kiedy na tych uliczkach jest pusto.
  • Kościół św. Rocha – mały kościółek wpasowany w architekturę starego miasta.
  • Muzeum Starego Gradu – miejsce, gdzie można poznać historię miasta oraz zobaczyć unikalne eksponaty związane z kulturą i życiem codziennym mieszkańców. Dla entuzjastów takiej formy zwiedzania. Więcej na stronie: https://msg.hr/

Byliśmy tutaj jeden dzień, to raczej był spacer, powłóczenie się po zacienionych uliczkach, obiad w konobie, kawa. Po prostu miło spędzony czas w bardzo ciekawych okolicznościach architektury i przyrody.

Komfortowy wypoczynek i dostępność

W miasteczku znajduje się kilka kąpielisk o stosunkowo łagodnym zejściu do wody, które mogą być wygodne dla osób mniej sprawnych. Celowo używamy słowa kąpielisko, bo trochę trudno mówić o plaży. To wykostkowane i wybetonowane tereny.
Szczególnie polecana jest plaża Lanterna na południowym brzegu zatoczki, gdzie można odpocząć w cieniu sosnowych drzew i cieszyć się krystalicznie czystym morzem.
Inne kąpieliska (Bonj, Ploche, Helios) są po drugiej stronie zatoki. Tam też znajdziecie kwatery, pensjonaty i hotele, gdybyście chcieli zanocować w mieście.

Stari Grad na wyspie Hvar, jak wiele miast na brzegu Adriatyku, jest znakomitym przystankiem dla żeglarzy. Przygotowanych jest tutaj prawie 100 miejsc postojowych dla jednostek różnej wielkości. W porcie można zatankować i skorzystać z sanitariatów.

Nie musicie się również martwić o zakupy czy jedzenie „na mieście”. Kawiarnie i tawerny są tutaj właściwie na każdym kroku. Małych sklepików i kramów też bardzo dużo. Bez problemu znajdziecie także sklepy znanych sieci handlowych, tych mniejszych lokalnych i tych większych europejskich.

Stari Grad na wyspie Hvar – podsumowanie

Stary Grad to miejsce, które dba o turystów o różnych potrzebach. Cały teren starego miasta jest zasadniczo płaski a ulice utwardzone. Nie ma utrudnień, aby się tutaj poruszać nawet na wózku.
Wiele hoteli i apartamentów oferuje udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością, w tym także pokoje przystosowane dla wózków inwalidzkich. Również restauracje i kawiarnie często zapewniają łatwy dostęp i przestronne wnętrza.

Stary Grad na wyspie Hvar to idealne miejsce przede wszystkim dla osób szukających spokojnego wypoczynku w otoczeniu historycznych zabytków i pięknej przyrody. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej także osoby mniej sprawne mogą w pełni cieszyć się urokami tej wyjątkowej miejscowości.
Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać po tej wycieczce. Wiedzieliśmy tylko, że to bardzo stare miasto. Jednak jesteśmy bardzo zadowoleni, że się wybraliśmy do Starego Gradu. Spełnił nasze oczekiwania a właściwie „nieoczekiwania”.

strona główna –>