Jeziora Plitwickie w Chorwacji

Parki Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji to jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych parków. Jest żelaznym punktem na mapie każdej objazdowej wycieczki. Dlaczego tyle osób chce zwiedzić ten park, czy warto tutaj zajrzeć i ile to kosztuje, dowiesz się z tekstu poniżej.

Jak dotrzeć na Jeziora Plitwickie w Chorwacji

prawa autorskie do mapy – autorzy OpenStreetMap

Park Narodowy Jeziora Plitwickie leży w centralnej części Chorwacji. Nie znaleźliśmy innej możliwości dojazdu niż samochodem.

  • Jadąc od Zagrzebia autostradą, trzeba w Karlovacko zjechać na drogę 1, w Gabovac na drogę 42 i dalej 429 do Plitvic
  • Od Zadaru autostradę opuszczamy na zjeździe Gocpić. Następnie na północ drogami 50, 25, 1 i na koniec 429 do Plitwic

W samych Plitvicach są dwa parkingi. Zaparkujcie na jednym z nich, w zależności od tego, który wybraliście program zwiedzania. Programy zielone wejście nr 1, programy różowe wejście nr 2.

Park Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji

Park to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Na nas zrobił ogromne wrażenie. Chwilami czuliśmy się jak na wycieczce do Amazonii.
Cały park zajmuje prawie 300km2 i jest wspaniałym miejscem dla tych, którzy lubią piesze wędrówki. Na terenie wyznaczono wiele tras turystycznych, ale jest to jednak aktywność dla tych bardziej sprawnych.
Część wokół jezior, którą wydzielono do zwiedzania, zajmuje dużo mniejszy obszar, choć i tak kawałek trzeba się przejść.

Co oferuje Park Narodowy Jeziora Plitwickie

  • Znajduje się tutaj 16 tarasowo, na różnych poziomach ułożonych jezior, przez co licznymi wodospadami przelewają się jedno do drugiego. Aż trudno chwilami uwierzyć, że jedno jezioro jest wyżej od drugiego. Największy z wodospadów Veliki Slap ma wysokość 78 metrów i jest najwyższy w Chorwacji.
  • System drewnianych mostów i kładek, dzięki którym umożliwiają spacerowanie „po jeziorach” i oglądanie wodospadów z bliska.
  • Park to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Podobno można tu spotkać m.in. wilki, niedźwiedzie, rysie. Takich zwierząt nie widzieliśmy, ale spotkaliśmy wiele ptaków i wodach jezior dostrzegliśmy różne ryby.
  • Na niektórych odcinkach zwiedzania płynie się po jeziorze specjalnymi łodziami, które pozwalają na podziwianie okolicy z innej perspektywy. Oprócz tego można się po terenie przemieszczać specjalną kolejką.

Wszystkie te atrakcje i udogodnienia są wliczone w cenę biletu.

Zwiedzanie terenu jezior

Bilety do parku kupuje się na konkretny dzień i godzinę. Warto to zrobić wcześniej przez Internet, ponieważ ilość osób przebywających na szlakach w jednej chwili jest ograniczona. Bilety dostępne są na stronie parku – link podajemy dalej.

Do wyboru jest 8 programów zwiedzania, które różnią się trasą, długością i trudnością terenu. Przy zakupie trzeba określić program, ale nie wiemy, czy trzeba się tego sztywno trzymać.
Jak już wspomniano, w zależności od wybranej trasy należy wybrać parking przy wejściu północny nr 1 lub przy południowym nr 2.

Z parkingu do wejścia jest kilkaset metrów. Po drodze można zrobić zakupy i usiąść w kawiarni. To ostatnia szansa, bo na szlaku nie ma żadnych punktów. Co jakiś czas ławka, na której można odpocząć.

Niepełnosprawni w parku

Do zwiedzania wybraliśmy program różowy E, ponieważ to najkrótsza i teoretycznie najłatwiejsza trasa. Mimo że większość terenu jest płaska, częściowo prowadzona przez drewniane kładki i pomosty, to osoby z dużymi problemami w poruszaniu nie będą miały tutaj lekko. Nie ma możliwości pokonania tej trasy na wózku inwalidzkim.

Na oficjalnej stronie parku znajdziecie informacje, że „położenie jezior nie pozwala na dostęp dla wózków inwalidzkich w całym Parku. Przy wejściu nasi współpracownicy mogą polecić najbardziej dostępną trasę dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim lub z ograniczoną mobilnością„. To oznacza, że istnieje taka możliwość.

Ceny biletów na wszystkie trasy są takie same, więc nie powinno być problemu ze zmianą programu, łączeniem różnych tras. Można się też ograniczyć do spędzenia czasu na brzegu jeziora Kozjak, rejsu po tym jeziorze i pojechaniu kolejką na brzeg jeziora Prošćansko.
Na pewno się da. Dla pewności można wcześniej zadzwonić lub napisać. Oficjalna strona parku np-plitvicka-jezera.hr

O innych miejscach, jakie zobaczyliśmy w Chorwacji podczas naszych podróży, dodatkowo przeczytacie na stronie Chorwacja naszym okiem.

strona główna –>