Budapeszt – Hala Targowa (Nagy Vásárcsarnok)

Wyjazd do Budapesztu w maju 2023 to był nasz pierwszy kontakt z Węgrami. Z krajem, ludźmi, zabytkami i kulturą. O kuchni coś tam wiedzieliśmy… przynajmniej tak nam się wydawało.
Dobrym miejscem dla tych, którzy chcieliby chociaż pomacać jedzenie, poczuć zapachy, a także smaki, jest Hala Targowa Nagy Vásárcsarnok (Budapeszt, Vámház krt. 1-3). Tutaj też można obejrzeć i kupić węgierskie rękodzieło, ale także niestety nabyć turecką i chińską tandetę.

Węgierski targ z warzywami, rybami i mięsem

Kiedy z dwóch miast powstał Budapeszt, potrzebne było takie miejsce, jakim jest Wielka Hala Targowa. Otwarta została w lutym 1897 roku i choć jej architektura na tle wielu budapesztańskich budynków wypada dość blado, przedstawia całkiem ciekawą neogotycką architekturę.

Dolne piętro to głównie artykuły spożywcze. Przede wszystkim warzywa i przetwory mięsne. Wczesnym ranem część targowiska zajmują ryby.

Wiele z tych artykułów to oczywiście owoce i warzywa znane z naszych straganów. Ale są też takie, które w Polsce trudno kupić a niektóre są całkowicie nieznane.

Są to chociażby monstrualnych rozmiarów rzodkiewki albo Sorretek, który nie ma nawet odpowiednika w słowniku. To prawdopodobnie biała rzodkiewka.
Węgry to kraj jak najbardziej kojarzony z papryką i w związku z tym znajdziecie jej tutaj najwięcej. Suszona, wędzona, w proszku, w paście i do tego w różnych kolorach.

Wielka Hala targowa Budapeszt – piętro

Na piętrze znajdują się stragany, które oferują towary przemysłowe, rękodzieło oraz restauracje z typowym węgierskim jedzeniem.
Znajdziecie tutaj wiele zwykłych wyrobów, które można kupić na całym świecie. Dlatego warto skupić się na straganach z rękodziełem i pamiątkami. Naszą uwagę nade wszystko przykuwały przedmioty z aplikacjami róży i maków, charakterystyczne dla Węgier.

Na koniec można zainteresować się potrawami serwowanymi przez znajdujące się na piętrze lokale. Należy jednak pamiętać o tym, że ceny są tutaj turystyczne i gdzieś w mieście zjecie lepiej i taniej.

Jak kupować?

Stragany wypakowane po brzegi towarem robią ogromne wrażenie. Łatwo ulec urokowi chwili i rzucić się w wir zakupów. Jednak należy zachować czujność.
Warto zwrócić uwagę na to:

  • gdzie zakupy robią Węgrzy
  • czy stoisko jest blisko wejścia (ma to wpływ na cenę)
  • czy produkty nie mają etykiety Made in China
  • zachować zdrowy rozsądek i nie kierować się impulsem
  • odwiedzić te stragany, które są bardziej z tyłu hali

Budapeszt – hala targowa. Jak dojechać

W Budapeszcie jest bardzo dobrze rozbudowana komunikacja miejska. Do hali najłatwiej dostaniecie się metrem. Stacja Fővám tér zielonej linii (4) znajduje się tuż obok budynku targowego. Na ulicy jest również przystanek autobusowy i tramwajowy.
Aby tam dotrzeć, możecie skorzystać z planera podróży w BudapestGo. My skorzystaliśmy z autobusu linii 15, który kursuje wzdłuż wschodniego brzegu Dunaju, nieopodal wielu atrakcji.

TUTAJ znajdziecie krótki filmik z naszego pobytu w Hali Nagy Vásárcsarnok

strona Budapeszt na weekend –>

strona główna –>