(maj 2023)
Czy można odwiedzić Budapeszt tylko na weekend, zwiedzić miasto i jeszcze mieć troszkę czasu na przyjemności? Sprawdź jak my rozplanowaliśmy swój pobyt i poznaj nasze wskazówki, po to by taki wypad sprawdził się w 100%. Dowiedz się jak podróżować po Budapeszcie, co zobaczyć i co zjeść.
Jak podróżować po Budapeszcie
Podstawowym środkiem transportu, kiedy odwiedzacie Budapeszt na weekend jest metro, z którego i my chętnie korzystaliśmy.
Metro w Budapeszcie jest w miarę rozbudowane i bardzo sprawne. Linia M3, kursująca wzdłuż wschodniego brzegu Dunaju, zatrzymuje się praktycznie przy większości miejscowych atrakcji. Warto również przejechać się najstarszą linią M1, która zachowała swój zabytkowy charakter. Dojedziecie nią do Placu Bohaterów i Parku Miejskiego. Uwaga: na stacjach linii M1 nie ma żadnych udogodnień dla niepełnosprawnych.
Wszystkie informacje, cennik i wskazówki o tym jak dostać się z punktu A do punktu B znajdziecie na stronie BudapestGO.
Jeżeli macie zamiar korzystać z komunikacji miejskiej, dużo jeździć, przesiadać się warto rozważyć zakup biletu na 1, 2 lub 3 dni. To bardzo korzystna opcja. Nie trzeba też ciągle szukać miejsc gdzie można kupić bilety. Można też kupić od razu 10 pojedynczych biletów i wtedy też jest taniej.
Ceny karnetów, biletów itp. również znajdziecie na stronie podanej wcześniej.
Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu
Kiedy odwiedzacie Budapeszt na weekend i do stolicy Węgier docieracie samolotem, problemem jest dotarcie z lotniska do centrum miasta. Żadna linia metra nie sięga tak daleko dlatego musicie skorzystać z autobusu:
- linia 100E – linia specjalna, dedykowana turystom. Kursuje na linii lotnisko – centrum miasta (Deák Ferenc tér). Władze miasta uważają, że turyści są bogatymi ludźmi, dlatego bilet na ten autobus jest dość drogi (maj 2023 – 2200ft czyli ponad 30zł)
- linia 200E – miejska linia autobusu, której końcowym przystankiem jest Kőbánya-Kispest. Tutaj można przesiąść się np. na inny autobus. Tutaj jest także końcowy przystanek metra M3, które zawiezie was do centrum. Również na stacje Deák Ferenc tér. Na podróż musicie użyć 2 jednorazowe bilety. (maj 2023 – 2x350ft czyli ok 10zł)
7 najważniejszych miejsc w Budapeszcie
Nie da się zobaczyć wszystkiego, być wszędzie i wszystkiego spróbować. Dlatego trzeba wybrać kilka żelaznych punktów, które chcecie zobaczyć. My tak zrobiliśmy. Niektóre rzeczy wpadły po drodze a niektóre całkiem przypadkowo. Przedstawiamy wam subiektywną listę miejsc które musicie zobaczyć.
Budynek Parlamentu w Budapeszcie
Nawet jeżeli nie jesteście miłośnikami architektury, ten budynek musi zrobić na was wrażenie. Monumentalna budowla to bez wątpienia najpopularniejsze miejsce na selfie w cały Budapeszcie i niewątpliwy symbol miasta. Warto poświęcić trochę czasu i obejrzeć to cudo, chociaż z zewnątrz.
O tym, co udało się nam ustalić i oczywiście o tym, co zobaczyliśmy przeczytacie Tutaj–>
Wielka Hala Targowa
Jednym z żelaznych i dość przyjemnych punktów zwiedzania Budapesztu, jest Wielka Hala Targowa. Przede wszystkim stoiska z warzywami i pamiątkami.
Zabytkowy budynek targowy znajduje się na ulicy Fővám tuż obok Mostu Wolności, który także polecamy zauważyć.
Więcej o hali i o naszym pobycie tam, przeczytacie w materiale tutaj–>
Plac Bohaterów
Bardzo ważny plac w Budapeszcie. Kiedy wybieracie się tam na weekend, odwiedźcie go koniecznie. W pobliżu placu znajduje się też kilka ciekawych atrakcji. Jednak aby obejrzeć wszystko nie starczy czasu.
Na miejsce warto dojechać metrem M1 i przy okazji zobaczyć zbytkową linię. Stacje są bardzo płytko ale można się do nich dostać tylko schodami.
Park Miejski w Budapeszcie
Tuż za Placem Bohaterów rozciąga się Park Miejski. Nie jest to niestety miejsce które można szczegółowo zwiedzić w programie Budapeszt na weekend. Nagromadzenie atrakcji jest tak duże, że trzeba temu miejscu poświęcić sporo czasu.
Podczas wystawy milenijnej w 1896 roku, w parku zbudowano makiety wielu węgierskich budowli. Pomysł się tak spodobał, że postanowiono otworzyć te budynki z trwałych materiałów. Tak powstały kopie kilkudziesięciu mniejszych i większych obiektów historycznych z XIX wiecznych Węgier – pałace, wieże, kaplice, mosty itp.
Kościół Macieja i Baszta Rybaka
To najważniejsze miejsce po zachodniej stronie miasta, która przed zjednoczeniem w 1872 roku, była Pesztem. Oba obiekty niezwykłe są w swojej architekturze. Mimo, że za wejście do Kościoła Macieja trzeba zapłacić, nie odpuszczajcie sobie tego. Wnętrze robi ogromne wrażenie ponieważ jest bardzo nietypowe.
Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie matyas-templom.hu
Wyspa Małgorzaty
To kolejne w Budapeszcie miejsce sprzyjające rekreacji mieszkańców i turystów. Cała wyspa jest ładnie zagospodarowanym parkiem z alejkami spacerowymi, kafejkami, miejscami do rekreacji. Zdecydowanie dla osób lubiących bieganie, spacer, kawę i lody.
Rejs po Dunaju – wisienka na torcie
Trudno sobie wyobrazić sytuacje żeby nie obejrzeć Budapesztu z perspektywy Dunaju. Statki które oferują taką atrakcje odpływają z nabrzeża jeden za drugim, przede wszystkim w popołudniowych i wieczornych godzinach.
Budapeszt na weekend – jedzenie i spanie
Nie ma żadnego problemu by dobrze i tanio zjeść w Budapeszcie. Warto jednak odpuścić sobie pizze i spróbować lokalnych specjałów, które można zjeść w ulicznych kioskach i barach. Jedzenie na ulicy jest tutaj bardzo popularne.
Miejscem które było wcześniej polecane i zostało przez nas wypróbowane jest Retro Langos Budapest, naprzeciwko wejścia do stacji Arany János. Jak sama nazwa wskazuje podawana jest tutaj przede wszystkim jedna z tradycyjnych węgierskich potraw – Langos. Warto spróbować, ciekawe, smaczne ale fanami nie będziemy.
Tradycyjną przekąską jest Kürtőskalács czyli rulon z ciasta oblepiony posypkami o różnych smakach. Sprzedawany jest w rożnego rodzaju budkach i okienkach. Zastąpić może drobny posiłek. Nam smakowało.
Bardziej zamożni turyści mogą skorzystać z ofert renomowanych marek restauracji, których też tutaj nie brakuje. W pobliżu Bramy Rybaka mijaliśmy lokal firmowany nazwiskiem Jamie Oliver.
Ponieważ przez stolicę Węgier, podobnie jak przez Pragę czy Wiedeń, przewijają się tabuny turystów, baza noclegowa w mieście jest bardzo rozbudowana. Bez trudu znajdziecie miejsce zarówno w Hiltonie jak i w skromnej prywatnej kwaterze.
Osoby mniej sprawne
Tutaj nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Poruszanie się po mieście przez osoby mniej sprawne musi być dobrze zaplanowane. Na większości stacji metra są ruchome schody, nie zawsze windy a autobusy i trolejbusy są niskopodłogowe. Uwaga: zabytkowa linia metra M1 nie ma ani wind, ani ruchomych schodów.
Budapeszt leży na wzgórzach, wiec wiele ulic jest z górki albo pod górkę. Przed wyjazdem trafiliśmy na informacje, że tereny gdzie stoi Zamek i Baszta Rybaka dostać można się windami. Znaleźliśmy jedną i to akurat zepsutą. Rzadko gdzie są rampy i obniżone krawężniki. W zamian wiele schodów. Jeżeli komuś sprawia trudność chodzenie po schodach, polecamy poruszanie się wzdłuż ulic.