Park Archeologiczny Nea Pafos to jedno z tych miejsc, którego nie można ominąć podczas zwiedzania Cypru. Mimo tego, że na różnego rodzaju wykopaliska natkniecie się nawet w małych wsiach, właśnie to te w Pafos polecamy waszej uwadze. Jednak nie jest to miejsce dla każdego turysty. Dowiedz się, dlaczego tak uważamy.
Pafos – miasto z IV wieku p.n.e.
Wakacje w takich krajach jak Cypr bezsprzecznie związane są z obcowaniem ze starożytną kulturą Greków i Rzymian. Nie inaczej jest, kiedy odwiedzicie miasto Pafos, które istniało już w IV wieku. p.n.e. i którego (dosłownie) szczątki możecie zobaczyć na terenie parku archeologicznego w najstarszej, portowej części miasta, nazywanej Kato Pafos.
Starożytne Pafos było niezwykle ważnym portem na drodze z Aleksandrii na Rodos i z tego powodu, zanim w I w. p.n.e. zaczęli tutaj rządzić rzymianie, było stolicą Cypru. Ostatecznie jednak straciło na znaczeniu, szczególnie po kilkukrotnym zniszczeniu przez trzęsienia ziemi.
Co można zobaczyć na wykopaliskach w Pafos
Park Archeologiczny Neo Pafos, jak sama nazwa na to wskazuje, to jedno wielkie wykopalisko, ale znakomicie przygotowane na wizyty turystów. Każdy ważniejszy element, budynek jest wyposażony w tabliczkę opisującą miejsce, a na wielu stanowiskach zbudowano specjalne rampy, aby można było spojrzeć z góry na zachowane elementy domów. Szczególnie na mozaiki.
Właśnie mozaiki to najlepiej zachowane elementy wykopalisk i chyba największa atrakcja parku. Dla nas na pewno.
Od scen przedstawionych na obrazach ułożonych z kolorowych kamieni wzięły swoje nazwy odkopane ruiny niektórych budynków.
- Willa Tezeusza – na podłodze jednej z komnat domu, w którym prawdopodobnie rezydował gubernator Cypru, przedstawiono Tezeusza i Miotaura.
- Dom Orfeusza – w przedsionku domu scena przedstawiająca Orfeusza i zwierzęta.
- Dom Aiona – Największa i najpiękniejsza mozaika przedstawiająca aż 5 rozbudowanych scen z mitologii greckiej.
- Dom Dionizosa – tutaj cały cykl mozaik przedstawiających sceny mityczne a w szczególności te, w których Dionizos przekazuje ludzkości umiejętność wytwarzania wina.
Oprócz tego na wykopaliskach zobaczycie Agorę, Odeon, Bazylikę Chrysopolitissa, Zamek 40 kolumn. Wszystkie te nazwy są raczej symboliczne, bo większość z tych budynków to po prostu kilka starych kamieni, murek albo kolumna. Trzeba uruchomić odrobinę wyobraźnie.
Niektóre mozaiki, dla ich bezpieczeństwa i wygody zwiedzających, zostały przeniesione do drewnianych pawilonów. Turyści poruszają się tam po specjalnych pomostach i z wysokości mogą podziwiać kunszt starożytnych mistrzów. Jest to też miejsce, gdzie na chwilę można odpocząć od palącego słońca, choć nie do końca od upału.
Latarnia w Pafos
Bardzo ciekawym budynkiem, który znajdziecie w Park Archeologiczny Nea Pafos, jest Latarnia Morska. Pamiętajcie jednak o tym, że nie jest to ani starożytna, ani tym bardziej jakaś mityczna budowla.
Wzniesiono ją dopiero w 1888 roku. Wyspa Cypr w tamtym czasie, jak i prawie 1/3 świata należał do Imperium Brytyjskiego. Miasto Pafos i port morski były bardzo ważnym punktem na kontrolowanym przez „koronę” szlaku wodnym prowadzącym do Kanału Sueskiego.
Okolice latarni to także popularne miejsce na plenery fotograficzne. Szczególnie w czasie zachodów słońca, z których podobno słynie właśnie Pafos. Nam się nie udało obejrzeć takiego spektaklu.
Park Archeologiczny Nea Pafos – zwiedzanie
Nie znajdziecie tutaj spektakularnych ruin i niezwykłych budowli. Minęło już zbyt dużo czasu od upadku miasta. Jednak i tak warto to miejsce zobaczyć. Na podstawie pozostałości można bardzo dobrze wyobrazić sobie ówczesny układ domów i ulic.
Pamiętać trzeba jednak o kilku ważnych rzeczach:
- Teren jest dość rozległy. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować trochę czasu, szczególnie gdy interesujecie się tematem albo lubicie robić zdjęcia
- Większość „eksponatów” znajduje się pod gołym, rozpalonym cypryjskim niebem
- Nie ma tutaj sklepów ani restauracji. Napoje można kupić w nielicznych automatach
- Wejście jest płatne, jednak cena za bilety jest raczej symboliczna
Bez wątpienia miłą ciekawostką jest to, że na wykopaliskach od 1964 roku pracują polscy archeolodzy. O ich pracy, dzięki której można podziwiać resztki starożytnego miasta, przeczytacie na stronach pracowni w naszych uniwersytetach:
Strona o stanowisku archeologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego –> paphos-agora.archeo.uj.edu.pl
Stanowisko archeologiczne Uniwersytetu Warszawskiego –> pcma.uw.edu.pl
Gdzie znajduje się Park Archeologiczny Nea Pafos
Mimo, że wykopaliska znajdują się w centrum turystycznej części Pafos, trafienie tam może być utrudnione. Na Cyprze nic nie jest oczywiste 🙂
Park archeologiczny znajduje się w historycznej części miasta nazywanej Kato Paphos. Wejście na teren wykopalisk znajdziecie, gdy pójdziecie wzdłuż nabrzeża w kierunku portu. Można powiedzieć że teren ten znajduje się na tyłach dworca autobusów miejskich.
Mniej sprawni na wykopaliskach w Pafos
Osoby mniej sprawne mogą z powodzeniem zwiedzać park archeologiczny. Teren jest w miarę płaski, drogi i ścieżki szutrowe. Trzeba uważać na kamienie.
Jednak mimo podjazdów przy wejściu i w pawilonach, teren nie jest przygotowany do wizyty osób poruszających się na wózkach. To samo dotyczy wózków z małymi dziećmi.
Pamiętajcie także o tym, że to bardzo rozległy teren, otwarty, wystawiony na prażące cypryjskie słońce. Mniej sprawni i osoby starsze powinny zastanowić się nad swoimi możliwościami przed odwiedzeniem tych wykopalisk.