Praga na weekend

Praga na weekend, choć czasem warto właśnie ten weekend ominąć

Praga, stolica Czech to bardzo duże miasto jednak by zobaczyć najważniejsze zabytki, wystarczy wypad na weekend. Choć właśnie podczas weekendu jest tutaj najbardziej tłoczno. Pragę upatrzyła sobie wesoła młodzież, która przybywa tutaj z całej Europy, by spędzić w mieście szalone dni. Wieczory kawalerskie i panieńskie to już standard. Jednak i dla nas, spokojnych ludzi znalazło się tutaj miejsce. Szczególnie że imprezowanie i zwiedzanie nie zawsze idą w parze.

Jeżeli macie problemy z poruszaniem się, zorganizowana wycieczka z przewodnikiem może okazać się sporym wyzwaniem. Dlatego my zwiedzaliśmy samodzielnie we własnym tempie.

Byliśmy w Pradze prawie 4 dni, zobaczyliśmy wiele, ale nie się zobaczyć wszystkiego. Na same Hradczany trzeba przeznaczyć cały dzień i warto to dobrze zaplanować, by zrobić to ze spokojem.

Stolica Czech leży nad rzeką Wełtawą i jest największym miastem w kraju. Przed 1784 składała się z kilku miast powiązanych ze sobą od czasów średniowiecznych, które ostatecznie połączyły się w jedno. Odnajdziecie te miasta bez trudu, to Hradczany, Josefów, Nowe i Stare Miasto, Mała Strana.
Od 1918 roku była stolicą Czechosłowacji a od 1993, po rozł
ączeniu, jest stolicą Czech.

Trudność podróży, zwiedzania

Nie widzimy przeciwwskazań do zwiedzania Pragi przez osoby mniej lub całkowicie niesprawne. Wszystkie atrakcje w starej części miasta są w miarę blisko siebie. Można je ogarnąć niepospiesznym spacerem, szczególnie kiedy sobie zarezerwujemy odpowiednią ilość czasu.
Hradczany znajdują się na wzgórzu. Od strony Mostu Karola trzeba się na nie wspinać po schodach. To duże wygodne stopnie, ale jest ich sporo i to dość duża odległość. Droga jednak zapewnia wspaniałe widoki na miasto.

Łatwiej jest dotrzeć od drugiej strony wzgórza. Można podjechać tramwajem lub metrem na przystanek Malostranska, skąd rzeczywiście łatwiej jest się dostać na teren Hradczanów.


Mieszkanie, komunikacja, ceny

Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo rozbudowana i sprawna (autobusy, tramwaje, metro). Nie warto szukać lokum w centrum miasta, ponieważ bez problemu dostanieci się tam w miarę szybko z każdego miejsca w Pradze. Mieszkaliśmy w dzielnicy Praga4/KRĆ i podróż na stare miasto zabierała około pół godziny z przesiadką (autobus/tramwaj). Bilet trzydniowy na całą komunikację miejską 330CzK (ważny jest 72 godziny od pierwszego skasowania) i z tego powodu nie warto sobie zawracać głowy jeżdżeniem samochodem po mieście.

Poziom cen jest podobny jak w Polsce, nie ma szoku związanego z euro. Można sobie pozwolić na zakupy w sklepie, obiad, lody albo kupno lokalnych specjałów jak Trdelnik, czyli lody w specjalnym cieście. Zakupy można robić w czeskich marketach, które są tak samo powszechne, jak w Polsce. Ceny i asortyment również bardzo podobne.
Pamiętajcie, że cerstwy to świeży, a szukać to wulgaryzm.

Zwiedzanie miasta

Praga na weekend to bardzo umowny termin… nie da się tego ogarnąć w dwa dni, dlatego trzeba coś wybrać, coś ominąć. Wiadomo, że Hradczanów i Mostu Karola ominąć się nie da. Nie zawsze można poświęcić na zwiedzanie więcej czasu, a po wycieczce mają nam zostać miłe wspomnienia. Wszakże zwiedzanie okupione bólem i śmiertelnym zmęczeniem to nic miłego.


Rynek Staromiejski (Staroméstské Nàmésti)

To najstarszy plac w mieście, odbywały się tutaj targi, egzekucje, a także manifestacje. Otoczony jest przez kamienice, które powstały głównie w epoce baroku, niektóre są jeszcze wcześniej. Najważniejsze budynki Rynku Staromiejskiego to przede wszystkim ratusz, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem i kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja. Jednak wiele osób obiera sobie jako jeden z celów wycieczki 600-letni Praski Zegar Astronomiczny.

To średniowieczny zegar, który wbudowany jest w południową ścianę ratusza. Skonstruowany został w 1410 roku i działa do dziś. Składa się z trzech części:
– astronomicznej, która pokazuje położenie ciał niebieskich
– kalendarzowej, reprezentującej miesiące
– animacyjnej z ruchomymi figurkami


Most Karola

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym miejscem dla miasta jest Most Karola. Jest to także niestety najbardziej zatłoczone miejsce. Bezsprzecznie warto przyjść tutaj bardzo wczesnym rankiem… ale komu by się chciało?

Nam osobiście, klimat panujący na moście przypominał trochę ten z Długiego Targu w Gdańsku z powodu artystów malujących i sprzedających obrazy, kramików z bibelotami, tanią biżuterią, i pokazów ulicznych performerów.

Zbudowany z bloków piaskowca most, powstał w XIV w. a jego głównym wykonawcą, był rzeźbiarz Peter Parler. Ma 516 m długości, 9 m szerokości i ponad 13 m wysokości. Most zdobi 30 figur świętych, w tym Matki Boskiej, Jana Chrzciciela czy św. Nepomucena i dzięki temu budowla nabiera niezwykłego charakteru.
Wschodni kraniec zakończony jest staromiejską wieżą mostową, a na zachodnim końcu stoją dwie wieże: niższa starsza i wyższa zbudowana w XV w.

Hradczany

Do 1784 roku były odrębną miejscowością i były siedzibą monarchów. W skład ogromnego kompleksu wchodzą m.in: Zamek Królewski, Katedra św. Wita, Kaplica Świętego Krzyża w Pradze, Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Klasztor św. Jerzego, Złota Uliczka i wiele innych budynków.

Zamek na Hradczanach, zwany także Zamkiem Praskim od najstarszych czasów był siedzibą królów Czeskich. Budynek w obecnym kształcie zaczął powstawać na początku XIV w. Kolejni władcy dokładali budynki, rozbudowywali skrzydła zamku.
W 1344 roku rozpoczęto prawie 600-letnią budowę Katedry Św. Wita. Nie omijajcie jej za nic w świecie.

Budowla stanowi zdecydowaną dominantę górującą nad wzgórzem i miastem. Zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu, jej wygląd dech zapiera. Nasz zaparło.
Katedra zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego i zastosowano w niej sklepienia krzyżowe, co pozwoliło na osadzenie szerokich okien.

Okna wypełnione witrażami sprawiają niesamowite wrażenie. Wnętrza wszystkich kaplic, nawy głównej i elewacje posiadają tysiące smaczków, ciekawostek, o których nie sposób tutaj napisać, ale i na miejscu trudno wszystko zobaczyć, poznać. Tym bardziej warto poświęcić czas na obejrzenie tej niezwykłej budowli.

Co jeszcze przynosi Praga na weekend?

Praga na weekend to nie tylko program zwiedzania zabytków i kultowych miejsc w mieście. Prawie w samym sercu tego turystycznego szaleństwa, za murem znajduje się park Vojanovy Sady, w którym spotkaliśmy dostojne pawie. Warto zajrzeć na Josefow, zwiedzić cmentarz żydowski, pospacerować po starówce, obejrzeć budynek Teatru Narodowego.

W repertuarze jeszcze powinno znaleźć się muzeum Józefa Kafki, Wyszehrad i niezliczona ilość wspaniałych kościołów. Nam jednak już nie starczyło na to czasu… a może i chęci. Program nie może być zbyt przeładowany.

Na koniec, jeżeli już zmęczy was tłok, zgiełk i zwiedzanie, polecamy wsiąść w tramwaj nr 22 i pojechać na przystanek Pohorelec. Jak się okazuje to, stare przedmieścia Hradczanów, ale prawie pozbawione turystów. Warto ze spokojem pospacerować i zrelaksować się w przepięknym ogrodzie przylegającym do Černín Palace.
Nie zapominajcie, że Praga na weekend ma być przede wszystkim miła i przyjemna.

Przydatne linki:
Hradczany – kupno biletów online

powrót do strony głównej —>