Łagów zwany perłą ziemi lubuskiej to wieś w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. 4 kilometry od tak zwanej starej drogi na Berlin, czyli drogi krajowej nr 92. Pięknie położony między jeziorem Łagowskim a jeziorem Trześniakowskim, cieszy się sporą popularnością wśród spragnionych słonecznych kąpieli. Duży ruch panuje tutaj szczególnie w letnich miesiącach.
Łagów, który pierwotnie był własnością Templariuszy, pojawia się w zapiskach już w 1251 roku. Osada przechodziła przez lata z rąk do rąk, aż stał się własnością Joannitów, którzy w XIV w. wybudowali tutaj swój zamek. Od tego czasu wieś rozwijała się, by 1727 roku otrzymać prawa miejskie, które utraciła w 1931.
W czasie II wojny światowej Łagów nie został zniszczony, a po jej zakończeniu został włączony w granice państwa Polskiego.
Trudność podróżowania.
Bardzo ciasne uliczki, wąskie chodniki, tłoczno, zaparkowanie samochodu graniczy z cudem, mimo że płatnych parkingów, mniej lub bardziej oficjalnych, jest sporo. Trzeba się sporo przemieszczać na nogach. Chyba że chcemy zobaczyć tylko centrum z zamkiem i ma nas kto tam wysadzić i zostawić. Przy dobrej logistyce podróżowanie osób niepełnosprawnych jest całkowicie możliwe.
Łagów – atrakcje i zwiedzanie
Brama Polska i Brama Marchijska wyznaczają początek i koniec starej części osady, w której zgromadzone są zabytkowe budynki. To przede wszystkim zamek, mury obronne, zabytkowe kamienica i kościół.
Największą i najbardziej znaną atrakcją jest Zamek Joannitów położony na niewielkim wzgórzu w centrum miejscowości. Budowę zamku, który pełnił siedzibę komandorii zakonu Joannitów, rozpoczęto w XIV w. W zasadniczej części, obiekt zachował się do dziś, jedynie wieża ulegała zniszczeniu przez kilkukrotne pożary.
Dziś w budynku zamku znajduje się hotel, ale wieża jest dostępna dla zwiedzających.
Wiele osób odwiedza Łagów z powodu pięknego położenia. Jezioro Łagowskie i Trześniakowskie połączone są ze sobą kanałem przez co można przepływać z jednego na drugie.
Oba jeziora całymi dniami zapełnione są amatorami kajaków a w szczególności miłośnikami rowerów wodnych. Często jest problem ze zdobyciem roweru. Ponieważ woda w jeziorach znajdzie się tu miejsce dla amatorów pływania i plażowania. Niestety nie ma plaży miejskiej. Plaże są dzikie albo należą do ośrodków i na dodatek są płatne. Mimo to oblegane jak plaża Mundi Recra.
Oprócz tego warto odwiedzić bardzo ładnie odrestaurowany park i lezący na jego skraju kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, opisany osobno –>. Ponadto zabytkowy wiadukt kolejowy oraz znajdujący się w pobliżu Łagowa, park rozrywki Majaland Kownaty.