Wakacje na mazurach – Giżycko stolica żeglarstwa
Wakacje na mazurach kojarzą się przede wszystkim z żeglarstwem i kiedy odwiedziliśmy Giżycko, okazało się, że faktycznie tak jest. Miasto między jeziorami Kisajno i Niegocin jest prawdziwą mekką żeglarzy.
Giżycko (dawniej Łuczany) miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, jeden z portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. Typowo turystyczna miejscowość, w której poza żeglarstwem można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Miasto samo w sobie niczym nie różni od setek innych polskich miast, jednak w sezonie jest dość tłumnie oblegane. Spędzając wakacje na mazurach, nie można Giżycka ominąć.
Trudności w zwiedzaniu Giżycka
Teren typowo miejski, płaski, łatwo dostępny a część turystyczna (okolice portu i wzdłuż Kanału Giżyckiego) umiarkowanie rozległa.
W centrum portu zbudowano specjalną kładkę i dlatego można oglądać okolice z góry. Dostaniecie się na nią bezpośrednio deptakiem od strony miasta (z ul.Warszawskiej). Z ulicy Kolejowej i w porcie na górę można wjechać windą.
Osoby o dużym stopniu niepełnosprawności będą miały problem, by wybrać się na rejs statkiem wycieczkowym – nie widzieliśmy takich, które miałyby udogodnienia albo trap.
Do wieży ciśnień i do Twierdzy Boyen czeka nas dłuższy spacer albo trzeba podjechać.
Giżycko stolicą polskiego żeglarstwa?
Kiedy wybieraliśmy się na wakacje na Mazurach, a nigdy wcześniej nie byliśmy , wyobrażaliśmy sobie Giżycko jako mekke polskich żeglarzy. I nie zawiedliśmy się, tak jest w rzeczywistości.
W porcie dziesiątki zacumowanych jednostek różnego rodzaju. Nie znamy się wiec nie będzie wymienianki co to za „żaglówki”. Żeglarze jedzą, piorą, myją, szykują się do dalszych rejsów. Warto poświęcić chwilę na spacer po porcie i w jego okolicy.
Spora część przy porcie i plaży, to obszar rozrywkowo gastronomiczny typowy dla tego typu miejsc. Jeżeli ktoś lubi tak klimat, karuzele, lody, gofra, to wszystko znajdzie to tutaj.
Spacer wzdłuż Kanału Giżyckiego
Jeziora Niegocin i Kisajno łączy kanał Giżycko który przebiega przez centrum miasta. Wybierzcie się na spacer wzdłuż kanału ponieważ będzie to miło spędzony czas.
Niezwykłą atrakcją miasta jest obrotowy most na kanale. O określonych godzinach z budki przy moście wychodzi pan operator, który siłą własnych mięśni obraca cały most, tym samym otwiera lub zamyka możliwość żeglugi na kanale. Każdą taką operację obserwuje tłumek zgromadzonych turystów, którzy owacyjnie witają pierwsze przepływające jednostki.
Twierdza Boyen
Bardzo ciekawym miejscem w Giżycku jest także Twierdza Boyen. Obiekt powstał w latach 1843-1855 i na tamte czasy był twierdzą nie do zdobycia.
Twierdza szybko straciła swój strategiczny charakter. Już w czasie II wojny światowej była po prostu koszarami dla niemieckiego wojska. W okresie Polski Ludowej popadała w ruinę, mieściły się tutaj między innymi zakłady drobiarskie. Natomiast na początku XX wieku zaczęła odżywać, przyciągać turystów, miłośników militariów. Na terenie organizowane są wystawy, niektóre już o stałym charakterze.
Więcej informacji o twierdzy, aktualnych wydarzeniach i wystawach znajdziecie na stronie Twierdza Boyen ->
Wycieczka statkiem po jeziorze Niegocin i Kisajno
Spędzać wakacje na mazurach i nie popływać po jeziorze? Trochę głupio. Tym bardziej, że wybór rejsów, w dość przyzwoitych cenach, jest ogromny. My wybraliśmy się na rejs po jeziorze Niegocin, kanałem Giżyckim na jezioro Kisajno i powrót kanałem Niegocińskim. Wszystko trwa tyle krótko, że człowiek nie zdąży się znudzić, ale wystarczająco długo by podziwiać miasto i okolice z perspektywy wody.
Inne atrakcje Giżycka i okolicy
Ciekawą propozycją okazuje się także wycieczka do wieży ciśnień, która stoi przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ulicą Bohaterów Westerplatte.
Właściciele zapraszają do zwiedzania . Po drodze na szczyt można oglądać wystawę, która przedstawia życie mieszkańców Giżycka na przestrzeni wielu lat. Na szczycie mieści się kawiarnia i taras widokowy, z którego roztacza się widok na miasto i okolicę.
Uwaga: obiekt wyposażony jest w windę !
Mazury to przede wszystkim jeziora. Jest ich ogromna ilość, w tym pobliskie Mamry z portem w Węgorzewie. Warto choć na chwilę uciec z miasta i zaszyć się gdzieś z dala od ludzi, posłuchać szumu wiatru i zobaczyć sznur kormoranów.
Jeżeli macie siłę i czas, odwiedźcie zespół bunkrów w Mamerkach – niektóre rekonstrukcje są troszkę badziewnie, jednak miłośnicy historii będą zadowoleni. Niezainteresowanym, szczególnie kobietom… gorąco odradzamy. Atrakcją dla sprawnych osób, może być znajdująca się na tym terenie stalowa wieża widokowa, szczególnie podczas wietrznego dnia.
Żeglarstwo osób niepełnosprawnych
Na koniec ciekawostka dla osób niesprawnych. Bardzo ciekawą inicjatywą są turnusy żeglarskie dla osób niepełnosprawnych organizowane na okolicznych jeziorach. Mazurska Szkoła Żeglarstwa Stowarzyszenie w Giżycku, we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych, prowadzi szkolenia, turnusy żeglarskie a także zawody osób niepełnosprawnych. Dla tych, którzy chcą nauczyć się żeglowania, szkoła organizuje specjalne turnusy, finansowane przez PFRON. Szczegóły na stronie internetowej.