Sagrada Familia

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, czyli Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, to najbardziej znana budowla Barcelony a wręcz symbol tego miasta. Nie ma więc takiej możliwości, aby pominąć ją w planie zwiedzania. Można jedynie zrezygnować z niektórych atrakcji, które oferuje sama świątynia i liczne kramiki, stragany i kawiarnie skupione wokół budynku.
Dowiedz się jaka jest historia Sagrada Familia, co można tutaj zobaczyć i jakie są nasze spostrzeżenia.

Zwiedzanie słynnej świątyni

Mimo że w miarę dobrze przygotowaliśmy się do zwiedzania Barcelony, gonił nas czas, wiec tym razem zobaczyliśmy tę niezwykłą budowlę tylko z zewnątrz. Byliśmy w środku wiele lat temu, a przecież jeszcze przecież tutaj wrócimy.

Stacja metra o nazwie Sagrada Familia znajduje się tak blisko budynku, że bliżej już nie można. Dojeżdża tutaj linia L5 i bardziej interesująca nas linia L2, która kursuje w stronę centrum i innych atrakcji.

Kiedy jesteście w Barcelonie jeden dzień, a chcecie zwiedzić świątynie w środku, to musicie na to zarezerwować 1,5 – 3 godzin. Miejcie na uwadze, że nie wszystkie części świątyni, np. wieża, są dostępne dla mniej sprawnych osób.
No i rzecz najważniejsza – pamiętajcie, żeby bilety kupić wcześniej (strona z biletami). Nie są tanie, a na wejście na wieżę trzeba kupić dodatkowe bilety.

Do kas biletowych na miejscu stoją codziennie gigantyczne kolejki. Dlatego warto kupić bilet wcześniej i od razu wchodzić do środka. Osoby niepełnosprawne nie płacą za wstęp pod warunkiem, że zarezerwują bilet „0” i wchodzą w towarzystwie osoby sprawnej, posiadającej bilet.

Sagrada Familia – krótka historia

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 roku i prawie od samego początku pieczę nad projektem i pracami sprawował Antonio Gaudi. Ten kataloński budowniczy, faktycznie poświęcił swoje życie budowie, którą nadzorował przez 40 lat. Zwłaszcza że od 1914 roku zamieszkał na terenie budowy.
Jeżeli chodzi o zaawansowanie prac, to do czasu śmierci Gaudiego w 1926 roku, ukończono tylko 4 z 18 zaplanowanych wież.

Patrząc na budynek od strony frontowej, wyraźnie widać, którym częściom poświęcono więcej czasu i uwagi, kiedy jeszcze żył Gaudi. Prawie całkowicie ukończono, najbardziej bogato zdobioną Fasadę Narodzenia. Do tej pory trwają pracę przy pozostałych dwu fasadach: Pasji oraz Chwały. Gołym okiem widać, że są bardziej nowoczesne i mniej kunsztownie zdobione chociaż budowniczowie ciągle trzymają się założeń projektanta.

Każda z zaprojektowanych fasad ma całkowicie inny charakter. Fasada Narodzenia przedstawia sceny z dzieciństwa i młodości Chrystusa. Jest bardzo bogato zdobiona i odzwierciedla zamiłowanie Gaudiego do natury i przyrody.
Fasada Pasji ma bardziej surowy charakter i jest symbolem męki Jezusa i jego śmierci.
Fasada Chwały budowana jest dopiero od 2019 roku. Ma być najwyższą częścią kościoła jako symbol zwycięstwa i wiecznej chwały Chrystusa.
Przewidywana wysokość najwyższej wieży to 172,5 metra, co uczyni kościół najwyższą świątynią na świecie.

Plany przewidywały zakończenie budowy na 2026 rok, ale z powodu pandemii termin nie zostanie dotrzymany.

Dokładne przestudiowanie elewacji, wszystkich scen i figur zajęłoby ogromną ilość czasu. Jednak to właśnie one są głównym elementem zamysłu, w którym cały budynek jest przedstawiony jako jeden żywy organizm.
Warto chociaż przez chwile zachwycić się kunsztem rzeźbiarzy wykonujących elewacje.

Wokół bazyliki setki ludzi, gwar, kramy i kawiarnie. Nie łatwo zrobić zdjęcie tak by nie wszedł nikt bezpośrednio w kadr. Ogromna ilość straganów z pamiątkami, mozaikami i miniaturami kościoła. W jednej z pobliskich cukierni można nawet obejrzeć replikę świątyni wykonaną z czekolady.
Wszystko to tworzy odrobinę jarmarczny klimat, który jest chyba nieunikniony i też ma swój urok.

Sagrada Familia – ciekawostki

  • Pierwszym budowniczym nadzorującym projekt i budowę był Francisco de Paula del Villa, który ostatecznie popadł w konflikt z inwestorem i został odsunięty od prac.
  • Wewnątrz bazyliki znajduje się krypta, w której spoczywa jej główny pomysłodawca i budowniczy Antonio Gaudi.
  • W stosunku do Sagrada Familia często używa się określenia katedra, którą kościół tak naprawdę nie jest.
  • Przewidziano, że wewnątrz świątyni będzie mogło ogółem zmieścić się 13 tysięcy osób.
  • Mimo że budowa ciągle trwa, kościół już w 2005 znalazł się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO
  • Budujący się kościół, każdego roku odwiedza ponad 3 miliony turystów, a wpływy z biletów oczywiście zasilają konto budowy.
  • Budowa została całkowicie zalegalizowana dopiero w 2019 roku.
  • Budynek był inspiracją do powstania animacji Tomasza Bagińskiego „Katedra”, która w 2002 roku otrzymała nominację do Oscara, a także zdobyła kilka prestiżowych nagród.

Niepełnosprawni w Sagrada Familia

Stacja metra, bo metrem najlepiej dotrzeć na miejsce, wyposażona jest w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na górę, na teren bezpośrednio przy świątyni, można wyjechać windą.
Teren wokół bazyliki to płaska powierzchnia bez specjalnych utrudnień. Wejście i wnętrze kościoła jest całkowicie przygotowane na wizytę osób o mniejszej sprawności. Przygotowano również model dotykowy, który ułatwia zapoznanie się z bryłą budynku osobom niedowidzącym.
Pamiętajcie, że wejście na wieżę jest tylko dla osób sprawnych. Zwróćcie na to uwagę przy zakupie biletów.

strona o naszym pobycie w Barcelonie –>

powrót do strony głównej –>