Jak się ubezpieczyć na wakacje

Wyjazd na wakacje powinien być beztroski i radosny. Powinien być także bezpieczny. Aby tak się stało, warto podczas planowania wyjazdu, pomyśleć o tym, jak się ubezpieczyć na wakacje. Zobacz, jakie w związku z tym wiadomości udało się nam zebrać na ten temat. Co warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie warto wykupić i ile to kosztuje.

Ubezpieczenie turystyczne – co to takiego

Wiele osób uważa, że ubezpieczenie turystyczne to dodatkowy i całkowicie zbędny koszt wakacji. Zapobiegliwy turysta, zwłaszcza starszy lub słabszego zdrowia, powinien takie ubezpieczenie wykupić. I to niekoniecznie to, które oferuje biuro podróży, jeżeli z takim wyjeżdża. Jeżeli to podróż na własną rękę, ubezpieczenie będzie bez wątpienia jeszcze bardziej konieczne.

Na rynku jest wiele firm sprzedających ubezpieczenia turystyczne i dlatego oferta jest niezwykle bogata. Podstawa to polisa wyjazdowa, która obejmuje koszty leczenia (KL), assistance oraz NNW.

KL obejmuje wszelkie wydatki związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia. Porada lekarska, hospitalizacja, niezbędne leki czy koszty przewozu osoby poszkodowanej.

Assistance przyda się w razie poszukiwań, potrzeby transportu, wynajęcie prawnika, tłumacza i innych zdarzeń niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem.

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pokryje inne koszty np. związane z rehabilitacją czy odszkodowaniem z powodu uszczerbku na zdrowiu.

Dodatkowo możemy dokupić ubezpieczenie bagażu podróżnego, ochronę od kłopotów związanych z zagubieniem lub opóźnieniem bagażu, a także problemów związanych z opóźnieniem, lub odwołaniem lotu. Czasem warto także skorzystać z OC związanym z uprawianiem sportu, ubezpieczeniem sprzętu czy drogich przedmiotów. W każdym z tych przypadków można liczyć na pokrycie poniesionych kosztów lub uzyskanie odszkodowania.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Z pewnością nie wszyscy wiedzą o tym, że ubezpieczenie w ZUS obejmuje koszty leczenia nie tylko na terenie Polski. Karta EKUZ, jaką może otrzymać każdy, kto opłaca składki w ZUS, upoważnia do bezpłatnego leczenia na terenie większości europejskich krajów. Ważne jest jednak to, że obejmuje ona tylko te świadczenia, które bezpłatnie przysługują mieszkańcom danego kraju.

Dla osób pracujących i będących już na emeryturze karta wydawana jest na 3 lata. Renciści otrzymują zaświadczenie ważne 1,5 roku. Wydanie karty jest bezpłatne.

Jak się ubezpieczyć na wakacje za granicą

Kiedy kupujecie wakacyjną ofertę w biurze podróży, to najczęściej można dokupić do niej specjalną dedykowaną polisę ubezpieczeniową. Często nie jest jednak oferta specjalnie korzystna i dlatego warto rozejrzeć się za inną.
Na rynku jest wiele firm, w których można się ubezpieczyć na wakacje za granicą. Warto zwrócić uwagę na to by suma ubezpieczenia była adekwatna od kosztów utrzymania i tym samym leczenia w danym kraju. Dlatego na terenie UE powinna to być wartość co najmniej 20 000 euro.
Mimo posiadanego ubezpieczenia i EKUZ czasami trzeba zapłacić z własnej kieszeni a po powrocie do kraju wystąpić o zwrot poniesionych kosztów.

Uwaga: ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje kosztów rezygnacji z wyjazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Najtańsze ubezpieczenie na wakacje można już kupić poniżej 1,50 zł. za każdy dzień. W pełnej i bardziej bezpiecznej wersji to koszt 5-7 złotych. Bardziej rozbudowane oferty mogą przekraczać nawet 10 złotych za każdy dzień ubezpieczenia.

Przykład: Wyjazd do Grecji na 8 dni, czerwiec 2023, mężczyzna 50 lat, koszty leczenia 200 tys. złotych, NNW 20 tys, OC 50 tys. bez ochrony bagażu – cena ubezpieczenia od 34,50 do 56,00 za cały pobyt (styczeń 2023). Jak widać, nie jest to cena bardzo wygórowana i warto rozważyć taką ofertę.

Gdzie szukać informacji o tym jak się ubezpieczyć na wakacje

Aktualną Kartę EKUZ można zamówić po zalogowaniu się na swoje konto w Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce Moje Konto.

Różne informacje, również te dotyczące ubezpieczenia i kosztów leczenia w poszczególnych krajach, znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

strona główna –>