Święta Lipka

Święta Lipka – wieś i sanktuarium maryjne

Święta Lipka wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, gmina Reszel. Byliśmy tam poza sezonem wakacyjnym i pielgrzymkowym a i tak było trochę ludzi. Kiedy jest tych osób więcej, kilka ogromnych parkingów może nie wystarczyć dla samochodów i autokarów.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Wg legendy, skazaniec uwolniony z Kętrzyńskich lochów, wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Boskiej i powiesił ją na lipie. Rzeźba zasłynęła cudami i w tym miejscu już w XV w. powstała pierwsza kaplica.
Obecna bazylika wzniesiona została w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym. Zarówno elewacja jak i wnętrze bardzo są przepełnione elementami związanymi z tym okresem.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce

Kościół to trójnawowa bazylika otoczona czworobocznym krużgankiem z czterema kaplicami narożnymi. Wszystkie elementy krużganków bogato zdobione. Cieszyliśmy się, że mogliśmy je zobaczyć bez tłumów pielgrzymów. Do tego przy bardzo sprzyjającej pogodzie.

Nieznany jest los drewnianej figury Matki Boskiej, mimo to kościół pozostał miejscem maryjnego kultu oraz niezliczonej ilości pielgrzymek. Honorowe miejsce w kościele zajmuje obraz Matki Boskiej z 1640 roku namalowany przez Bartłomieja Pensa. Godnym uwagi jest fakt, że jest kopią obrazu z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Zarówno świątynia jak i jej otoczenie pełne są dzieł wielu artystów. Większość z nich powstało w XVII i XVIII wieku.
Jedno z ważniejszych to obraz „Matka Boża pod Krzyżem” z 1699 który znajduje się w ołtarzu Matki Bożej Bolesnej. Istnieje hipoteza wg której jest to wotum podarowane przez króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.

Na krużganku rzeźby z XVIII wieku autorstwa K. Pervangera z Tolkmicka, wewnątrz zdobienie i polichromie wykonane przez Macieja Jana Meyera.
Ołtarz główny dzieło Krzysztofa Peukera i Jana Dobla, powstał w latach 1712-1714. Ponadto w kościele obrazy które namalowali Piotr Kolberg, Marcin Altomonte.
Warto chwile wzrok zatrzymać na niezwykle bogato zdobionych organach z  17191721 , których wykonawcą jest Jan Josua Mosengel. To 40 głosowy instrument z ruchomymi figurkami. Niestety nie udało się nam usłyszeć jakie wydaje dźwięki.

Renesansowy przepych być może nie sprzyja religijnej zadumie, ale bezsprzecznie warto odwiedzić to sanktuarium.

Ponieważ nie ma żadnych utrudnień dla osób niepełnosprawnych, każdy może odwiedzić kościół i otoczenie.

Inne informacje

Współcześnie w murach kościoła rezyduje Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP.
Między Świętą Lipką a miejscowością Reszel (którą także warto odwiedzić ze względu za zachowany klimat bardzo starego miasta i zamek krzyżacki), biegnie szlak pielgrzymkowy z zespołem zabytkowych kapliczek. Na zakończenie być może warto prześledzić i ten szlak.

–> Wirtualny spacer po wnętrzu kościoła

powrót do strony głównej –>